Изкуственият интелект ще засегне всички професии, в безопасност са само тези, които работят с желание и талант

Такова мнение изрази Доброслав Димитров, който е председател на УС на Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ)

Изкуствен интелект
Изкуствен интелект Източник: Pixabay

Изкуственият интелект (ИИ) ще засегне всички професии. Единствените, които са в безопасност, са тези, които са добри в това, което правят, и работят с талант и желание. Такова мнение изрази на международния образователен форум във Варна Доброслав Димитров, който е председател на УС на Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) и член на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). 

 

Според него институции и организации, които не поставят технологичността като свой приоритет, ще фалират и ще станат излишни, а това включва и училищата. "Посредственият учител няма да е необходим, защото роботът ще е по-добър от него. Незаменим ще бъде онзи, който вдъхновява", каза специалистът.

 

Според него трябва да се развива и елитното образование и тези училища, които сега са пет в страната, да станат поне двадесет, за да могат талантливите деца да разгърнат уменията си. "Образованието трябва да ни помогне да си отговорим нация от обслужващ персонал ли искаме да сме или лидери. Ключово е дали ще участваме в процеса за развитие на технологиите", добави той.

 

По думите му българският институт "Инсайт" е голяма крачка, защото създава наш суверенен модел ИИ, обучен на база наши данни, а не ползваме други разработки, полезни повече на техните създатели. "Изкуственият интелект е множител на моженето и ние ще станем недостижими ако знаем как да се възползваме от него. Той не е обективен, защото ние го възпитаваме и се влияе от нас, както детето от родителите. Трябва да проявим мислене и да видим отвъд", посочи специалистът.

 

Според Димитров изкуственият интелект може да бъде от голяма полза за напредъка на деца, които нямат качествен достъп до образование, както и за повишаване на квалификацията на всеки учител. Той посочи, че от бизнеса у нас смятат, че трябва учениците да бъдат подготвяни да мислят критично, защото има проблем с отсяването, а не с достъпа до информация, както и че трябва да се изхвърлят две трети от материала в училище и да се даде свобода на преподавателите. 

 

"В момента се намираме на кръстопът. Дали ще оцелее "пациентът", зависи от нас самите. Човечеството за първи път има конкурент в мисленето и това е факт. Ако ИИ се самоосъзнае и ние бъдем сблъскани със свръхинтелект, който ни превъзхожда непредставимо, и Господ не може да ни помогне, но да се надяваме, че това няма да стане. Мнозина питат ще оцелее ли цивилизацията и казват, че при разработването на ИИ трябва да бъдат застъпени морал и етика, но тук изниква въпросът кой морал, защото те са различни в Америка, Китай, Арабския свят", каза на форума Димитров. 

 

Според него хората подценяват колко точно умен е Chat GPT и особено неговата четвърта версия, която се справя със задачите по-добре от 97 процента от хората и граничи с гениалността. Той може да ви свърши всяка работа, за която се сетите и ако не може, проблемът е във вас, защото не знаете как да го питате, категоричен бе специалистът. Намираме се в непозната обстановка и може би най-духовитото е, че ИИ е персона, може да се разглежда като нов синтетичен вид и неговата логика е различна от нашата, допълни той.

 

Четвъртият Международен образователен форум във Варна е на тема "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект". Той се провежда днес и утре в Икономическия университет в града. На откриването на форума участваха кметът на Варна Благомир Коцев и неговия заместник Павел Попов, областният управител проф. Андрияна Андреева, председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров, председателят на Постоянната комисия по образование на Националното сдружение на общините в България Енчо Енчев. Във форума присъствено и онлайн участват над 450 души от 7 държави. 

 

Източник: БТА

Още от "Варна"

Наредба ще определя местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани извън територията на морските плажо

Местата не могат да попадат в границите на защитени територии с категория резерват, природна забележителност, поддържан резерват и защитена местност по Закона за защитените територии

Прочетете повече прочетете повече

Ансамбъл "Мездра" с престижни награди във финала на III Национален конкурс "ТОП 10 Български танцов фолклор" 

Във финала на "ТОП 10 Български танцов фолклор - 2025" мездренските танцьори се представиха с най-новия танц в своя репертоар - шопския танц "Надиграване"

Прочетете повече прочетете повече

Подписани са още 45 споразумения за близо 77 млн. лв. по Инвестиционната програма за общински проекти

22 общини са контрагенти - Алфатар, Бобов Дол, Борино, Брезник, Годеч, Гурково, Две Могили, Девин, Доспат, Дългопол, Земен, Кирково, Кочериново, Крумовград, Лозница, Нови пазар, Ново село, Рудозем, Руен, Своге, Севлиево, Смолян

Прочетете повече прочетете повече

Остра интоксикация, причинена от кокаетилен (смес от кокаин и етанол), е довела до сърдечно-съдова и дихателна недостатъ

Смъртта на Георгиев е настъпила бързо в резултат на изразен оток на мозъка и на белите дробове. Установен е и кръвоизлив в дихателните пътища и левия бял дроб

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени