Правителството на "Промяната" постави буквално във фризера развитието на общините и замрази техните най-важни проекти. Вече година и половина от началото на новия програмен период няма отворена нито една национална програма, каза на пресконференция народният представител от ГЕРБ/СДС Славена Точева.
Тя посочи, че предстои сесия за приемане на бюджета, когато годината вече е почти преполовена, а и както каза пред медиите кметът Иван Портних, без отворени национални програми, защото такива няма. Изработва се План за интегрирано развитие, без да имаме налице национални програми. Обещанията на "Промяната" не се случват – като например, механизма за компенсиране на разходите за еленергия на общините. В крайна сметка виждаме само как заплатите в Министерски съвет са увеличени със 167 %, а средствата за общините с 1.6%, добави народният представител от ГЕРБ-СДС.
Предложението ни за 212 млн. лева повече за капиталови разходи за Варна в националния бюджет не бяха приети заради гласовете на Борислав Гуцанов, на Стоян Михалев от ДБ, на петимата депутати от ПП и на двамата от ИТН, които гласува против-против Варна и против развитието й, припомни Точева. В отговорите на атаките, че община Варна ще взима нов заем, депутатът каза:
"Когато "Промяната" се притеснява за това, отново питаме управляващите къде и за какво се изразходват тези 500 млн.лева дълг, които вече по навик се теглят всеки понеделник?".
Като доскорошен председател на финансовата комисия в ОбС, депутатът Бранимир Балачев посочи, че финансовите показатели и кредитен рейтинг на община Варна позволяват да се тегли нов заем за мащабна инвестиционна програма. Този заем е целенасочен, конкретен за определени проекти, по които се отчита всяка стотинка, това не са пари, които отиват в бюджета и могат да се разпределят по други пера в него. "Промяната" си прави политически ПР, без правни и финансови аргументи срещу тегленето на общински заем, каза Балачев, като отново припомни, че петимата депутати от ПП гласуваха против повече пари за Варна, заради което беше отрязана от бюджета на държавата.
Славена Точева постави проблемите на туризма пред старта на сезона и липсата на всякакви мерки от държавата за развитието на сектора. Тя припомни, че хотелиерите, които подслониха бежанците, карат от два месеца на мускули за тяхната издръжка, а от Кризисния център обявиха, че едва тази седмица започва изплащането на първия транш по 40 лева. Какво се случва с резервациите за Великден, с абитуриентските балове, след като бежанците ще освобождават базите след края на май? А какво се случва и със самите бежанци , попита депутатът.
Тя припомни, че от форума в ИУ представителите на бранша са излезли с апел към МТ за кризисна маркетингова кампания и спешни мерки при задаващия се трус на украинския и руския пазар, а и на западния.