Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат обработените стоки на терминалите Варна-Изток и Варна-Запад.
Това заяви заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на двустранна среща със заместник министър-председателя и министър на националната икономика на Република Казахстан Серик Жумангарин днес в София.
Гроздан Караджов подчерта, че политиката на правителството е повече икономически дейности и услуги да се извършват от частни компании, а не от държавата. "Целта ни е да привлечем международни инвеститори, които да се включат в предстоящите конкурси за строителство на важни инфраструктурни обекти, за които държавата няма необходимия ресурс в средносрочен план", посочи Караджов и обясни, че изготвеният анализ от Световната банка ще бъде публично представен, когато е готов през лятото, за да достигне до фондове и компании от цял свят.
"Пример за успешно публично-частно партньорство при оперирането на пристанищни терминали е бургаското пристанище”, каза още вицепремиерът Караджов. Той заяви, че след модернизацията на терминалите Бургас-Изток 2 и Бургас-Запад ръстът на товарите за последните години там е 30%.
Вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан Серик Жумангарин коментира, че в момента повече от 60 предприятия с български капитал успешно работят в Казахстан. "Инвестициите на България в Казахстан за миналата година са 8 млн. долара, което е с 90% повече в сравнение с 2023", каза още той. "По данни на Националния статистически институт на България, Казахстан заема трето място по внос и отстъпва само на Турция и Китай", посочи казахстанският вицепремиер.
Двамата вицепремиери обсъдиха и разширяването на сътрудничеството в транспорта и съобщенията, както и в областта на медицинските услуги. Те се договориха да продължат активния диалог за развитието на Средния коридор, като вицепремиерът Караджов подчерта, че още през тази година България ще бъде домакин на среща на високо ниво на всички държави по коридора.
"Бихме искали да поканим български компании, които да участват във фармацевтичната промишленост в Казахстан, за това има създадени прекрасни условия, включително добро съфинансиране", каза вицепремиерът Жумангарин. Заместник министър-председателят Гроздан Караджов приветства идеята и подчерта, че ще проведе разговори с министъра на здравеопазването и фармацевтичните компании за добрите възможности, които се откриват пред тях.