Възможно ли е Троян да смени Ловеч като областен център?

По множество параметри Троян се развива по-добре от Ловеч

Троян
Троян Източник: Zonanews

Икономическият ръст и социалното развитие на по-малки градове като Троян променят баланса спрямо традиционните областни центрове като Ловеч, който продължава да бъде официалният административен център на региона. Докато Ловеч остава по-големият град по население, икономическите показатели на Троян показват забележимо развитие през последните години, което поставя въпроса дали е време за актуализация на административната карта на страната, пишат от Института за пазарна икономика (ИПИ).

 

Въпреки че населението на Ловеч е около 39 хиляди души в сравнение с 27 хиляди в Троян, тенденциите в прираста и миграцията показват, че разликата може да се намали в бъдеще. Докато и в двата града прирастът е отрицателен, Троян привлича повече млади хора в трудоспособна възраст, като процентът на трудоспособното население е 60% срещу 29% на възраст над 65 години. Ловеч също изпитва затруднения, но при него отсъства притегателна сила за миграция, която да компенсира демографските проблеми.

 

Община Ловеч
Община Ловеч Източник: Община Ловеч

Заетостта в Троян също се развива по-добре от тази в Ловеч. Към 2023 г. безработицата в Троян е на ниво от 4,6%, докато в Ловеч е 6,6%. Троян има и по-висока заетост сред хората на възраст 15-64 години - 66,6% срещу 60% в Ловеч. Макар средната заплата в Ловеч да е малко по-висока (1418 лв. срещу 1195 лв. в Троян), това до голяма степен се дължи на високата тежест на държавния сектор в областния център, който съставлява 32% от заетите в Ловеч, в сравнение с 15% в Троян.

 

Въпреки че Ловеч има лека преднина в общата добавена стойност на икономиката си (287 млн. лв. срещу 236 млн. лв. в Троян към 2022 г.), в някои от последните години Троян го задминава, особено преди пандемията. Добавената стойност на човек от населението в Троян достига 8,9 хил. лв., докато в Ловеч е 7,6 хил. лв. Троян има предимство и при инвестициите в дълготрайни материални активи (ДМА) с 2,6 хил. лв. на човек за 2022 г., докато в Ловеч този показател е 2,3 хил. лв. Чуждестранните инвестиции остават по-големи в Ловеч, но Троян успешно привлича европейски средства.

 

Национална изложаба на народни художествени занаяти в Орешак
Национална изложаба на народни художествени занаяти в Орешак Източник: Zonanews

Развитието на Троян като икономически център е доказателство, че традиционното разбиране за областен център може да бъде преосмислено в контекста на реалното икономическо и социално развитие на регионите.

 

Макар Ловеч да запазва водеща роля по определени показатели, като образователната система, Троян набира преднина по други - например в общинските финанси и трудовия пазар, и е редно административната карта да се обновява през известно време, за да отразява промените в тези реалности.

Още от "Региони"

Министър Станков: Проектът за 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй" ще бъде най-големият в българската икономика за десетилетия на

България ще бъде първата държава в Европа с работещ реактор АР 1000 на американската Уестингхаус, акцентира министърът на енергетиката

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Ще увеличим разходите за отбрана като се възползваме от европейската клауза за дерогация относно деф

До края на тази година центърът ще обяви конкурс за тестване на три типа дронове за нуждите на българската армия, заяви още Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени