Образованието е стратегически и водещ приоритет. Като работодатели сме се убедили, че човешкият ресурс и добрата професионална подготовка са решаващи фактори. Част съм от екипа на коалиция ГЕРБ-СДС, защото с опита, който имам, мога да бъда полезна в образователните политики. Това заяви пред ръководството на Американския колеж "Аркус" проф. д-р Любомира Попова, която е кандидат за депутат от ГЕРБ. По време на срещата тя бе с колегата си в листата на най-голямата дясна коалиция с № 28 Димитър Николов. "Българският учител показа, че както и в предишни трудни времена работи, за да съхрани духа на българската нация и да изведе обществото напред. Това, за което ще продължим да работим в тази сфера - е 5 % от БВП да е за образование, а 1 % от него да е за висше образование", обясниха проф. Попова и Димитър Николов. Те подчертаха, че това е водещ приоритет в управленската програма на ГЕРБ "България следващо поколение".
Акцент е поставен и върху връзката образование-бизнес, която в последните години става все по-добра, във все повече училища се разкриват професионални паралелки. Затова е важно да се увеличи приемът в специалности, които са атрактивни за бизнес, бе общото мнение на участниците в срещата. През последните години се повиши значително не само заплащането на българските учители, но и се акцентира върху подготовката и квалификацията на учителските кадри. Издигнат бе престижът на преподавателската професия в обществото. Затова и все повече стават младите колеги педагози, посочи проф. д-р Любомира Попова.
"Приемам мястото си в челото на листата на ГЕРБ-СДС като доверие и ясен знак, че образованието е във фокуса на бъдещото управление на ГЕРБ, защото аз самата по професия и призвание съм част от най-важната обществена сфера – просветата", подчерта проф. Любомира Попова. Тя увери още, че политиката за траен ръст на заплатите в сферата на образованието е категорично заявена от ГЕРБ и "заверена" със солиден финансов ресурс, който предстои да бъде инвестиран в подобряване и модернизиране на училищната среда. Важният за изграждането на трайни образователни навици процес на въвеждане на задължителна предучилищна подготовка за 4-годишните ще продължи и ще разшири с обхващането от обучителната система на 5- и 6-годишните. Модернизирането на училищата, изграждането на спортни площадки и бази е неразделна част от цялостния комплекс от мерки за подобряване на образователната система.