След близо двегодишно прекъсване поради световната пандемия от Covid-19 Ансамбъл "Мездра" и Детски танцов състав "Мездренче" възобновиха своите задгранични изяви. В края на миналия и началото на този месец двете танцови формации при Народно читалище "Просвета 1925" - гр. Мездра взеха участие в два международни фолклорни фестивала в Турция.
Най-напред те се включиха в първото издание на Фестивала на културата и изкуството на Милас Орен (Milas Ören Kültür Sanat Festivali), който се проведе в югозападния турски град Милас, вилает Мугла. Нашите танцьори имаха два концерта и направиха екскурзия до известния курорт Бо́друм. Ансамбъл "Мездра" се представи с тракийски танц "Гроздана", а ДТС "Мездренче" - с "Джиновски танц" и "Копаница".
По време на едноседмичната си визита в югоизточната ни съседка възпитаниците на хореографите Мирослав Аспарухов и Владислав Петров гастролираха и на Осмия международен фестивал на народните танци на Дидим - DAHOT (VIII. Didim International Folk Fest 2021), който се проведе в популярния курорт на Егейско море Дидим. Освен представители на страната домакин, в него взеха участие танцови състави от България, Босна и Херцеговина, Грузия, Иран и Северна Македония.
На този фестивал Ансамбъл "Мездра" и ДТС "Мездренче" имаха по едно изпълнение, съответно - "Гроздана" и "Джиновски танц". През първата половина на този месец Ансамбъл "Мездра" ще представи България в 36-ото издание на Международния фолклорен фестивал Sciampitta in Tour 2021, който ще се проведе от 10 до 15 септември в гр. Куа̀рту Са̀нт'Ѐлена, провинция Каляри, остров Сардиния, Италия.
"Фестивалът задължително е с оркестър на живо, поясни Мирослав Аспарухов, художествен ръководител и хореограф на Ансамбъл "Мездра". Групата ни включва 27 танцьори и 4-ма музиканти. Ще имаме 6 концертни изяви - три в Куа̀рту Са̀нт'Ѐлена и по една в Маракалаго̀нис, Карбо̀ния и Муравѐра, по време на които ще представим 6 танца от три фолклорни области на страната: северняшките танци "По гроздобер" и "Гергьовден", тракийските танци "Копаница" и "Гроздана" и шопските танци "Граовска задявка" и "Шопска сюита".
Във фестивала ще вземат участие фолклорни състави от България, Италия, Румъния и Унгария. Акцент във фестивалната програма ще бъде Вечерта на етническата кухня "Вкусът на Шампита" ("Il custo di Sciampitta"), на която трима представители на българската и на румънската група ще приготвят по едно традиционно национално ястие в типична местна къща. Нашите танцьори ще приготвят шопска салата и мусака с продукти, осигурени от домакините и българско сирене, за да се получи истинска шопска салата.
След завръщането си от Италия Ансамбъл "Мездра" ще замине отново за Турция, където от 25 септември до 3 октомври ще вземе участие в 15-ия Балкански фестивал на народните танци и култура (15th Balkan Folk Dances and Culture Festival), който ще се проведе в третия по големина град в югоизточната ни съседка - Измир. По време на 15. Balkanlılar Halk Dansları Festivali мездренските танцьори ще имат между 10 и 15 концертни изяви, отново с музика на живо.