Черни лешояди загнездиха в Природен парк "Врачански Балкан" за първи път от близо 100 години

Последното съобщение за гнездене на черни лешояди в района е от Атанасов през 1931г., като тогава е съобщено гнездене на птиците в района на Черепиш

Черни лешояди загнездиха в Природен парк “Врачански Балкан” за първи път от близо 100 години
Черни лешояди загнездиха в Природен парк “Врачански Балкан” за първи път от близо 100 години Източник: Природен парк "Врачански Балкан"

От няколко месеца двойката картали Патева и Бараба обитават естествено гнездо на територията на Природен парк  "Врачански Балкан". Това е първото гнездо на територията на природния парк и голям успех за парковата дирекция и организациите, работещи за завръщането на вида в страната.

 

Тази значима за региона новина е резултат от системната работа на Дружеството за защита на хищните птици, Фонда за дивата флора и фауна, Фондация Екообщност, Зелени Балкани и Дирекция на природен парк "Врачански Балкан", довела до завръщането на вида в Западна Стара Планина.

 

Както съобщихме по-рано в района вече са сформирани 7 двойки. Припомняме, че черния лешояд се завърна в страната, в резултат на дългосрочна консервационна програма, финансира от страна на ЕК, редица европейски зоопаркове и донори, както и десетки дарители от страната и чужбина.

 

"Този успех е пример как съвместната работа между гражданските организации и институциите, могат да дадат отлични резултати за опазване на природата и в полза на обществото", заяви Георги Стоянов от екипа на проект "Живот за брадатия лешояд".

 

Последното съобщение за гнездене на черни лешояди в района е от Атанасов през 1931г., като тогава е съобщено гнездене на птиците в района на Черепиш. През миналата година в района на Западна Стара Планина имаше сформирани 4 - 5 двойки от вида, а тази година има вече 7.  В момента двойките се наблюдават и очакваме новини за гнездовия им успех.
   

И още интересни факти:

Птиците Патева и Бараба са кръстени - Патева - на големия български орнитолог Павел Патев, а Бараба... - на самия себе си ;) (Речник на Българския език - Бараба - Работник, който троши камъни за настилка на шосета. 2. Разг. Пренебр. Бездомен, с лош външен вид човек). Изглежда, че съюзът между птица с името на научен работник и на общ работник е успешен ;) и се надяваме те да ни зарадват с поколение.

 

Птиците Патева и Бараба са дарени на България от Испания - регионалното правителство на Екстрамадура, за да се завърне вида и у нас. На страната се даряват рехабилитирани птици, които са паднали от гнезда или са имали други проблеми и са възстановени, и способни на живот в дивата природа.

 

Патева е излюпена през май 2020г. Първоначално е приета в спасителен център Los Hronos от Finca Los Badillos. Преминава курс по рехабилитация в спасителния център на организацията AMUS. През март 2021 пристига в България и е настанена във адаптационна волиера във Врачански Балкан. Бараба е излюпен през 2018г. Постъпила е в центъра CRFS Los Hornos през септември 2018, като дезориентиран и изтощен. През 2019 е изпратен в България, адаптиран във волиера и пуснат на територията на Врачански Балкан през май 2020.

Още от "Враца"

8 учебни заведения се включиха в традиционната Панорама на образованието 2024 в Мездра

Ученици и учители от петте училища и от трите професионални гимназии представиха по атрактивен начин възможностите, които предлагат за обучение и за професионална подготовка техните училища

Прочетете повече прочетете повече

Община Мездра награди участниците в конкурса за великденска украса "Писан, шарен Великден"

25 детски градини, училища и читалища се включиха в конкурса, каза по време на награждаването Нели Минева, заместник-кмет "Социално развитие и хуманитарни дейности" в Община Мездра

Прочетете повече прочетете повече

Заключителна пресконференция по Проект "Създаване на майчини центрове за подобрено включване на уязвими групи в община Б

Проектът е с бюджет 499 984.12 eвро (977 868.94 лв.) и е реализиран съвместно от Община Ботевград и Община Мездра през периода 18.04.2022 г. - 30.04.2024 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени