Десети майски краеведски четения се проведоха в Мездра

Със свои разработки в четенията са взели участие общо 38 краеведи

Майски краеведски четения в Мездра
Майски краеведски четения в Мездра Източник: Община Мездра

В навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в гр. Мездра се проведоха Десетите майски краеведски четения. Организатор на събитието, което е от програмата на 47-мите Празници на културата "Мездра - май", бе Краеведското дружество при градското НЧ "Просвета 1925". Гости на форума бяха Калина Тодорова, заместник-председател на Регионално краеведско дружество - Враца, председателят на Общинския съвет Яна Нинова и заместник-кмета Нели Минева. 


"Майските краеведски четения се провеждат ежегодно от 2011 г. насам, с изключение на миналата година поради пандемията от Covid-19, отбеляза при откриването на форума Мирослав Гетов, председател на Краеведско дружество-Мездра. В досегашните десет издания са представени 141 проучвания за миналото на родния край от древността до наши дни. Със свои разработки в четенията са взели участие общо 38 краеведи от Мездра, съставните села на общината, Враца и София, сред които проф. Петър Петров - дългогодишен преподавател по история в СУ "Св. Климент Охридски", Весела Пелова от Държавен архив - Враца, Ваня Желязкова от Регионален исторически музей - Враца, журналистите Илия Борисов и Кирил Андровски. В четенията участват редовно представители на местните читалища и, което е най-радващо - доста млади хора".


В тазгодишното, юбилейно издание на краеведските четения бяха представени 15 проучвания. Сред тях бяха изследвания, свързани с народните традиции и обичаи, като напр. разработките на Янка Николова "Оброците на с. Моравица", на Лиляна Лещарска "Празникът Св. Никола (Никулден) в с. Царевец", на Милка Пухалска "Забраждане - поводи и начини на забраждане в с. Долна Кремена" и на Венцислава Шопова "На Сирни заговезни в с. Дърманци". 


Интерес предизвикаха също изследванията на Христина Маринска "Най-нови проучвания за религиозния живот в с. Кален", на Елка Русева "Книжовен живот във Враца и врачанско през средновековието", на Калин Топалски "За особеностите на някои местности в землището на с. Царевец и на някои съседни села" и на Петър Вутов "Исторически данни за с. Игнатица". 
Любопитство събудиха още очерковите проучвания на Мариана Димитрова "Каменарът с духа на Караджата", на Ивана Захариева "Сем. Борис и Василка Стаменови от с. Типченица".

 

Майски краеведски четения в Мездра
Майски краеведски четения в Мездра Източник: Община Мездра

Специфични аспекти на региона бяха засегнати в изследванията на Мирослав Гетов "Денят на народните будители в празничния календар на Мездра между двете световни войни (1919-1939 г.), на Рени Митева "Пътят на образованието в гр. Мездра в летописните книги на ОУ "Христо Ботев", на Светла Кръстева "Моят поглед в миналото на Мездра" и на Светла Дамяновска "Художникът на Искърския край - Биография и творчество на Върбан Бояджийски" (1931-1994 г.). Сладкодумната Анета Дилова пък разказа "Неизмислени весели истории". 


Акцент в четенията беше ретроспективната изложба на стари печатни издания "О, спомняте ли си, госпожо - модата на 30-те години на XX век”, представена от Тихомир Илчев. 


Всички участници получиха колаж от снимки, проследяващи досегашните издания на краеведските четения, грамоти, книгата на Красимир Лука "Античните паметници в община Мездра" (2004 г.), "Каталог на средновековните фестивали и събития" и "Каталог на средновековните и римски групи за възстановки", издадени по Проект "Добре дошли в Средновековието”, реализиран от Община Мездра и от Община Добрословени, Румъния по Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg V-A Румъния - България 2014-2020 г. Наградите връчи Валентина Цекова, секретар на НЧ "Просвета 1925".  

Още от "Враца"

Европейска нощ на музеите "Модна вечеринка" в къща-музей "Дико Илиев и духовите музики" в Оряхово

Директорът на музея Евгения Найденова представи и разказа историята на една красива черна рокля. Тя е принадлежала през 30-те години на миналия век на Оприка Йонова от град Оряхово

Прочетете повече прочетете повече

Враца отбеляза Световния ден на предизвикателството

Събитието откри кметът Калин Каменов, който бе категоричен, че местната администрация ще продължи да инвестира в модернизация на спортната инфраструктура и създаване на адекватни условия за младите спортисти

Прочетете повече прочетете повече

"Модна вечеринка" ще бъде организирана в Оряхово за Европейската нощ на музеите

Ще представим и един от най-интересните ни експонати, дарени през миналата година – рокля от 30-те години на миналия век на видната оряховчанка Оприка Йонова, заяви директорът на музея Евгения Найденова

Прочетете повече прочетете повече

Изложба на накити отбелязва Международния ден на музеите в Оряхово

Заедно с д-р Евгения Найденова – Директор на Исторически музей Оряхово, ученици от 8-ми, 9-ти и 11-ти клас на СУ "Христо Ботев" град Оряхово посетиха изложбата и се впуснаха в интересно пътуване назад в миналото

Прочетете повече прочетете повече

В област Враца намаляват пътните инциденти, сравнено със същия период на миналата година

През април в областта са регистрирани 45 ПТП, от които осем са тежки, с един загинал и 10 ранени. За сравнение със същия месец на 2024 г. катастрофите са с осем по-малко, загиналите са с един по-малко, а ранените - с девет по-малко

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени