Две титли, един сребърен и два бронзови медала за СКЛА Атлет - Мездра на Националния шампионат за мъже и жени

Милица Мирчева защити за пореден път своята титла на 5000 м

Националния шампионат за мъже и жени
Националния шампионат за мъже и жени Източник: Сп. Атлетика

Пет медала - два златни, един сребърен и два бронзови, спечелиха състезателите на СКЛА Атлет - Мездра на Националния шампионат за мъже и жени, който се проведе във Велико Търново. Шампиони на България станаха Милица Мирчева - на 5000 м при жените и Мартин Балабанов на 1500 м при мъжете. Сребърно отличие заслужи Милица Мирчева на 1500 м, а бронзови - Мартин Балабанов на 800 м и Мирослав Спасов на 5000 м.

Милица Мирчева защити за пореден път своята титла на 5000 м. Тя пробяга дистанцията за 16:37.09 мин. Това е шеста шампионска титла в тази дисциплина за възпитаничката на треньора Йоло Николов, след тези през 2016-а, 2019-а, 2020-а, 2022-а и 2023 г. Втора на близо 23 секунди след нея завърши Девора Аврамова (СКЛА Берое - Стара Загора) с 16:59.98 мин., а трета - Маринела Нинева (КЛА Локомотив - Дряново) с 17:45.59 мин. Другата представителка на мездренския клуб Анна Христова се нареди седма с лично постижение (PB) - 21:44.13 мин.

В другата дисциплина, в която стартира - 1500 м, Милица финишира втора с време 4:33.49 мин., което нейно лично постижение през сезона (SB). Първа е Лиляна Георгиева (СК Актив 2013 - Пловдив) с 4:27.20 мин., а трета - отново Маринела Нинева (КЛА Локомотив - Дряново) с 4:40.31 мин. Другата представителка на СКЛА Атлет - Мездра, ветеранката Таня Димитрова даде осмо време - 5:00.52 мин.

Отлично се представи 22-годишният Мартин Балабанов, който спечели първата си титла при мъжете на открито. През първия ден от шампионата роденият в Благоевград проспериращ атлет триумфира в бягането на 1500 м с време 3:55.55 мин. Призовата тройка допълниха Иван Минков Иванов (СК Юниверсал - София) с 3:58.49 мин. и Евгени Попов (СКЛА Мисионис - Търговище) с 3:58.98 мин. 9-ти се нареди Мирослав Спасов (СКЛА Атлет - Мездра) с 4:06.37 мин.

На следващия ден Мартин спечели още един медал, този път бронзов на 800 м. Той спря хронометъра на 1:50.65 мин., което е с 2.24 секунди по-слабо от неговото лично постижение в тази дисциплина (PB) - 1:48.41 мин., регистрирано на 22 юни във Виена. Най-бърз бе Иван Минков Иванов (СК Юниверсал - София) с 1:50.10 мин., а втори, само на 43 стотни след него, финишира 17-годишният юноша Димитър Панделиев (СК Супер спорт - Варна) с 1:50.53 мин., което е най-силното бягане на юноша в България през последните 30 години и десети резултат при юношите под 20 г. за всички времена. 13-ти е Чудомир Черногоров (СКЛА Атлет - Мездра) с 2:10.51 мин.

Още един бронзов медал в актива на мездренския клуб добави Мирослав Спасов, който се нареди трети на 5000 м с лично постижение през сезона (SB) - 15:20.72 мин. Шампион на най-дългата дистанция стана Християн Стоянов (СЛК Дунав - Русе) с 14:45.47 мин., следван от своя съотборник Иван Андреев с 15:00.36 мин. 17-ти е Николай Станев (СКЛА Атлет - Мездра) с 18:10.01 мин.

Поради контузия миналогодишният шампион на 5000 м и на 3000 м стипълчейз Иво Балабанов (СКЛА Атлет - Мездра) не завърши двете бягания.