Клуб "Приятели на краезнанието" към СУ "Св. Климент Охридски" учредиха в Зверино

В рамките учебния час учениците представиха свои разработки за най-важните традиционни народни празници от фолклорния празничен календар

Клуб "Приятели на краезнанието" в село Зверино
Клуб "Приятели на краезнанието" в село Зверино Източник: Община Мездра

Открит урок на тема "Традиционни народни празници от фолклорния празничен календар на българина" изнесоха петокласници от СУ "Св. Климент Охридски" - Зверино с класен ръководител Валентина Цекова. Домакин на занятието, което е от учебната програма по литература за V клас, беше местното Народно читалище "Факел-1926".

 

Гости на открития урок бяха Стиляна Стоянова - секретар-библиотекар на зверинското читалище, Милка Пухалска и Мирослав Гетов от Краеведското дружество при НЧ "Просвета 1925" - Мездра и Ани Пагелска - учител по български език и литература в зверинското школо.

 

В рамките учебния час учениците представиха свои разработки за най-важните традиционни народни празници от фолклорния празничен календар на българина и свързаните с тях ритуали, обреди и обичаи: Еньовден, Илинден, Голяма Богородица, Кръстовден, Архангеловден, Димитровден, Никулден, Игнажден, Бъдни вечер и Коледа, Васильовден, Йорданов и Ивановден, Трифон Зарезан, Тодоровден, Благовец, Лазаровден, Цветница, Великден, Гергьовден и др.

 

Клуб
Клуб "Приятели на краезнанието" в село Зверино Източник: Община Мездра

Милка Пухалска от секция "Етнография и фолклор" към Краеведското дружество в Мездра показа на любознателните деца различни видове забрадки и начини на забраждане, характерни за нашия край, а председателят на краеведското дружество Мирослав Гетов им разказа за историята и дейността на дружеството и ги покани да участват в Майските краеведски четения, организирани ежегодно в Мездра.

 

Присъстващите решиха да бъде учреден Клуб "Приятели на краезнанието" към СУ "Св. Климент Охридски", който ще работи активно и ще бъде подпомаган от мездренското Краеведско дружество.

Още от "Враца"

Последни новини

Най-четени