ОИК - Мездра прекрати предсрочно пълномощията на кметовете на Лютиброд и на Крета

Кметът на Лютиброд Николай Христов е починал на 25 декември 2023 г., а Васил Дацев, кмет на Кметство Крета, все още е управител на търговски дружества и като такъв нарушава чл. 41, ал. 3 от ЗМСМА

Село Крета
Село Крета Източник: Zonanews

С Решение №200-МИ/ 03.01.2024 г. Общинска избирателна комисия (ОИК) - Мездра прекрати предсрочно пълномощията на кмета на Кметство Лютиброд Николай Христов, който почина на 25 декември 2023 г. на 68-годишна възраст.

 

С друго свое решение - 201-МИ/ 03.01.2024 г., ОИК - Мездра прекрати предсрочно пълномощията и на Васил Дацев - кмет на  Кметство Крета. Основанието за това: в едномесечен срок от полагането на клетва като кмет на Кметство Крета той не е изпълнил задълженията си по чл. 41, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), т. е. не е предприел необходимите действия за прекратяване на дейността си като търговец и управител на търговските дружества "ВД Комплекс" ЕООД и "Металпро" ЕООД - София и в същия срок не е уведомил писмено председателя на Общинския съвет и ОИК - Мездра за предприети действия в тази посока.

 

Село Лютиброд
Село Лютиброд Източник: Община Мездра

Решението подлежи на оспорване по реда на чл. 459 от Изборния кодекс (ИК), във връзка с чл. 42, ал. 5 от ЗМСМА, пред Административен съд - Враца в 7-дневен срок от обявяването му.

 

ОИК - Мездра е уведомила за тези свои решения Централната избирателна комисия (ЦИК), като е изпратила копия от решенията, заедно с документите, установяващи основанията за предсрочното прекратяване на пълномощията на кметовете на Лютиброд и на Крета.

 

Съгласно изискванията на чл. 463, ал. 4 от ИК, в 7-дневен срок от получаване на решенията на ОИК - Мездра ЦИК ще предложи на Президента на Република България да насрочи частични избори за кмет на Кметство Лютиброд и на Кметство Крета.

 

В 14-дневен срок от предложението на ЦИК Президентът на Република България е длъжен да насрочи частични избори за кметове на двете населени места не по-късно от 40 дни преди изборния ден (чл. 463, ал. 5 от ИК).

Още от "Враца"

Зрелищен галаконцерт украси VI Международен фестивал "Фолклорната магия на Мездра" (СНИМКИ)

По време на близо тричасовия концерт на сцената се изявиха фолклорни ансамбли от 10 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка, над 230 танцьори, певци и музиканти

Прочетете повече прочетете повече

Започна Шестият международен фолклорен фестивал "Фолклорната магия на Мездра"

На церемонията бяха представени участниците в тазгодишното издание на фестивала - фолклорни ансамбли от 10 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка, с повече от 230 танцьори, певци и музиканти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени