Първи титли за мездренските атлети през 2023 г. на Националните шампионати

Милица Мирчева (СКЛА Атлет) - шампионка на 3 000 м в зала, Александър Божилов (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм) - първи в същата дисциплина при юношите под 20 г.

Александър Божилов, Митко Ценов, бягане на 3000 м в зала
Александър Божилов, Митко Ценов, бягане на 3000 м в зала Източник: Десислава Комарова, сп. "Атлетика"

Седем медала - два златни, два сребърни и три бронзови, спечелиха мездренските атлети на Националните шампионати в зала за мъже и жени и за юноши и девойки под 20 г., които се проведоха в зала "Асикс Арена” в София, съобщиха от пресцентъра на община Мездра.

Милица Мирчева (СКЛА Атлет - Мездра) защити своята титла на 3 000 м в зала при жените. Тя финишира първа на най-дългата дистанция на закрито с време 9:31.38 мин. Втора завърши Девора Аврамова (Берое - Стара Загора) с 9:36.92 мин., а трета - Маринела Нинева (Локомотив - Дряново) с 10:03.50 мин. Пета се нареди ветеранката Таня Димитрова (СКЛА Атлет - Мездра) с 10:44.08 мин., а седма - нейната съотборничка Ивелина Маджарова с 10:54.46 мин.

Милица Мирчева
Милица Мирчева Източник: Десислава Комарова, сп. "Атлетика"

Това е четвърта национална титла за Милица на 3 000 м в зала, след 2014 г. (9:40.14 мин.), 2020 г. (9:33.61 мин.) и 2022 г. (9:31.29 мин.).

На същата дистанция при мъжете Мирослав Спасов (СКЛА - Атлет) спечели бронзов медал. Той пробяга 15-те обиколки за 8:39.52 мин, което е негово лично постижение (PB) в тази дисциплина. Първи е Николай Първанов (Хермес 2022 - Благоевград) с 8:29.30 мин., следван от Стоян Владков (Локомотив - Дряново) с 8:34.21 мин. 11-ти завърши Николай Кауфман (СК Атлет - Мездра) с 9:09.70 мин.

Николай Кауфман, бягане на 3000 м в зала
Николай Кауфман, бягане на 3000 м в зала Източник: Десислава Комарова, сп. "Атлетика"

Два сребърни медала при мъжете - на 800 м и на 1 500 м, завоюва Мартин Балабанов (СКЛА Атлет - Мездра). 20-годишният възпитаник на треньора Йоло Николов регистрира лични постижения (PB) и в двете дисциплини - 1:52.87 мин. на 800 м и 3:53.54 мин. на 1 500 м.

Шампион на 800 м стана Иван Иванов (Юниверсал - София) с най-бързото бягане на българин на тази дистанция в зала от 27 години насам - 1:50.35 мин., което е седми резултат за всички времена.

Най-бърз на 1 500 м бе Стоян Владков (Локомотив - Дряново) с 3:53.14 мин. Също с лично постижение (PB) - 4:04.38 мин., седми в тази дисциплина завърши Мирослав Спасов (СКЛА Атлет - Мездра), а 15-ти е неговият съотборник Николай Кауфман с 4:23.59 мин.

Бягане в зала
Бягане в зала Източник: Десислава Комарова, сп. "Атлетика"

На същата дистанция при жените - 1 500 м., Милица Мирчева заслужи бронзов медал 4:33.22 мин. Преди нея финишираха Лиляна Георгиева (Актив 2013 - Пловдив) с 4:25.36 мин. и Девора Аврамова (Берое - Стара Загора) с 4:31.84 мин. Осма е Таня Димитрова (СКЛА Атлет - Мездра) с 5:01.08 мин.

Междувременно Александър Божилов (СКЛА Митко Ценов Рънинг Тийм - Мездра) спечели два медала - златен и бронзов, на Националния шампионат в зала за юноши и девойки под 20 г. 17-годишният столичанин, чийто личен треньор е Митко Ценов, стана шампион при юношите под 20 г. на 3 000 м с лично постижение в тази дисциплина - 9:07.51 мин., и завърши трети на 1 500 м с 4:09.94 мин. 25-ти в двете дисциплини се класира неговият съотборник Симеон Иванов, съответно с време 10:56.67 мин. и с 4:56.49 мин.