Пет медала спечелиха мездренските атлети на Националния шампионат за мъже и жени

С две златни отличия се окичи Иво Балабанов, който в момента е студент в САЩ

Национален шампионат за мъже и жени
Национален шампионат за мъже и жени Източник: Васил Живков, сп. Атлетика

Пет медала - 3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов, спечелиха мездренските атлети на Националния шампионат за мъже и жени на открито, който се проведе този уикенд на стадион "Ивайло" във Велико Търново. Шампиони на България станаха Иво Балабанов (Атлет - Мездра) - на 1500 и на 5000 м, и Митко Ценов (Митко Ценов Рънинг Тийм) - на 3000 м стипълчейз. Два медала - сребърен на 3000 м с пр. и бронзов на 5000 м, завоюва Йоло Николов (Орхание - Ботевград).

Националният рекордьор (8:20.87 мин.) Митко Ценов отново беше без конкуренция на 3000 м стипълчейз с лично постижение за сезона (SB) - 8:30.27 мин., което е и негов най-добър резултат в тази дисциплина от 3 години насам. Това е шеста титла за 27-годишния атлет в препятственото бягане на 3 км, след тези през 2011-а, 2013-а, 2014-а, 2017-а и 2020 г. Втори финишира 37-годишният ветеран Йоло Николов с време 9:33.17 мин. (SB), a трети - Валентин Вълканов (Тангра - Варна) с 9:46.62 мин.

С две златни отличия се окичи Иво Балабанов, който в момента е студент в САЩ. През първия състезателен ден той спечели титлата на 1500 м с 3:57.51 мин. (SB). Негови погласници станаха европейският вицешампион за хора с двигателни увреждания Християн Стоянов (Дунав - Русе) с 3:59.38 мин. и Иван Попов (Берое - Стара Загора) с 4:01.31 мин. Съотборниците на Иво Мирослав Спасов и Александър Василев завършиха съответно десети с 4:12.25 мин. и дванайсети с 4:15.64 мин.

През втория състезателен ден Балабанов беше най-бърз и на 5000 м. В конкуренцията на 30 атлети от 17 клуба, той пробяга дистанцията за 14:45.09 мин. Непосредствено след него финишираха Стоян Владков (Локомотив - Дряново) с 14:46.11 мин. и Йоло Николов с 14:52.86 мин. (SB). Пети се нареди Иван  Андреев (Митко Ценов Рънинг Тийм) с 15:28.01 мин., осми - Мирослав Спасов с 15:49.62 мин., а десети -  Александър Василев с 15:54.42 мин.

В същата дисциплина при жените Таня Димитрова (Атлет - Мездра) завърши пета с 18:58.62 мин. Предния ден 40-годишната пловдивчанка финишира шеста в бягането на 1500 м с 4:56.77 мин. Бившата възпитаничка на Атлет (Мездра) Дева-Мария Драгиева, която в момента се състезава за Академик (София), се нареди шеста на 400 м с време 58.63 сек. Миналата година родената в Берковица атлетка спечели сребърен медал в същата дисциплина с 57.59 сек.