В Световния ден на поезията (World Poetry Day)* - 21 март, в Мездра се състоя литературно четене под наслов "Развигорът ми нашепва разцъфтели думи…". Организатор на събитието беше Литературен клуб "Христо Ботев" при НЧ "Просвета 1925", а домакин - Читалищната библиотека.
По повод настъпването на пролетта и World Poetry Day, чието мото тази година е известният стих от френския поет Шарл Бодлер "Винаги бъди поет, дори в прозата", автори от различни поколения представиха пред колегите си по перо свои лирични и белетристични творби, вдъхновени от най-цветния годишен сезон.
В началото присъстващите почетоха паметта на Цветана Лилова (1935-2023 г.), дългогодишен член на Литературния клуб, която почина наскоро.
Вечерта на изящната словесност беше открита с избрани откъси от текстове на шлагерни български естрадни песни, посветени на пролетта, които бяха прочетени от участниците в четенето. Сред текстовете, които прозвучаха, бяха откъси от евъргрийни на Лили Иванова, Мария Нейкова, Паша Христова, Мими Иванова, Маргарита Хранова, Силвия Кацарова, Петя Буюклиева, Мустафа Чаушев, Асен Гаргов, Георги Христов и др.
Свои авторски произведения в мерена и немерена реч прочетоха Светла Дамяновска (разказа "Мила родна картинка от XXI век"), Кирил Радовенски (белетристичната миниатюра "Кръговрат"), Йото Йотов (стиховете за деца "Носталгия" и "Пролет"), Надежда Нинова ("Пролетна омая"), Даринка Цонкова ("Нарисувах пролетта" и "Пролет е"), Румяна Легярска ("Тя" и "Пролетни закачки"), Тодорка Василева ("Защо дойде пролетта"), Рени Митева ("Пролет") и Павлина Русева ("В очакване" и "Пролет").
Следващата проява, организирана от Литературен клуб ‚Христо Ботев", е на 6 април (четвъртък), когато от 17:30 часа в Читалищната библиотека ще бъде представена дебютната книга със стихове за деца на Йото Йотов "Палавият Ванко, Шаро, Маца Писана, Кума Лиса и останалите…".
*Забележка: Провеждан всяка година на 21 март, Световният ден на поезията отбелязва една от най-ценните форми на културно и езиково изразяване и идентичност на човечеството. Практикувана през цялата история - във всяка култура и на всеки континент - поезията говори за нашата обща човечност и нашите споделени ценности, превръщайки най-простите стихотворения в мощен катализатор за диалог и мир.
ЮНЕСКО за първи път приема 21 март като Световен ден на поезията по време на своята 30-та Генерална конференция в Париж през 1999 г., с цел подкрепа на езиковото многообразие чрез поетично изразяване и увеличаване на възможността за изслушване на застрашените езици.
Световният ден на поезията е повод за почитане на поетите, съживяване на устните традиции на поетични рецитали, насърчаване на четенето, писането и преподаването на поезия, насърчаване на сближаването между поезията и други изкуства като театър, танци, музика и живопис и повишаване на видимостта на поезия в медиите. Тъй като поезията продължава да обединява хората от различни континенти, всички са поканени да се присъединят.