Във Враца отбелязаха 100-годишнината на първата жена-диригент в България Радосвета Бояджиева

По време на срещата внуците на видната врачанка – Елица Ткачова и Анто Бояджиев разказаха своите спомени за баба си

Във Враца отбелязаха 100-годишнината на първата жена-диригент в България Радосвета Бояджиева
Във Враца отбелязаха 100-годишнината на първата жена-диригент в България Радосвета Бояджиева Източник: Община Враца
По повод 100-годишнината от рождението на Радосвета Бояджиева и 50-годишнината от създаването на Симфониета – Враца, внуците на първата жена-диригент в България разказаха спомени за живота на видната врачанка.
 
Радосвета Бояджиева
Радосвета Бояджиева Източник: Зов за истина
Кметът Калин Каменов заяви, че Радосвета Бояджиева е пример за поколения врачани, а създадената от нея Симфониета е една от емблемите на града. "Животът на Радосвета Бояджиева, нейният ентусиазъм и желание да работи за родния си град, трябва да бъдат пример за всеки от нас" – каза още Каменов.
 
Диригентът на Симфониета Враца – Христо Павлов коментира, че Радосвета Бояджиева е първата жена диригент в България и третата в света. Маестрото допълни, че през юбилейната година ще бъдат поставени няколко спектакъла, в чест на Бояджиева.
 
По време на срещата внуците на видната врачанка – Елица Ткачова и Анто Бояджиев разказаха своите спомени за баба си.
 
Радосвета Бояджиева
Радосвета Бояджиева Източник: Зов за истина
Радосвета Бояджиева е родена на 10 януари 1923 година във Враца. Баща й е известният адвокат Анто Бояджиев, от когото наследява любовта си към музиката и изкуството. От ученическите си години е в близко приятелство със Стоянка Мутафова и Блага Димитрова.
 
В Музикалната академия учи композиция при Панчо Владигеров. Изпратена е на специализация в Русия, където е аспирант в Московската консерватория, а от 1948 година е асистент-диригент в Московската филхармония. След завръщането си в България, от 1950 до 1973 година е диригент на Софийската опера.
 
На 50-годишна възраст, през 1973 година, след 26 години като диригент в Националната опера и балет в София и многобройни турнета по света, Радосвета Бояджиева се завръща във Враца, където създава Врачанска Филхармония.

Още от "Враца"

Читалището в Мездра обявява Десети регионален читалищен конкурс "Георги Тодоров" 

Конкурсът се организира в памет на Георги Тодоров (1928-2001 г.) - дългогодишен учител по български език и литература в гр. Мездра, училищен инспектор, журналист, писател, краевед и читалищен деец

Прочетете повече прочетете повече

76 семейства са подпомогнати финансово през миналата година от Община Мездра за новородени деца

През последните 18 години еднократна финансова помощ за новородени наОбщата сума, която е осигурена от общинския бюджет за 2025 г. на правоимащи родители, е в размер на 26 400 лв. обща стойност около 625 хил. лв. са получили близо 2 000 семейства

Прочетете повече прочетете повече

Продължава опесъчаването на пътищата от четвъртокласната пътна мрежа в община Мездра и превантивната обработка със сол н

Четири специализирани автомобила на Общинско предприятие "Чистота" извършиха превантивна обработка със сол на пътните настилки от градската улична мрежа

Прочетете повече прочетете повече

Светият кръст в Оряхово бе спасен от Емил Колев

След празничната Света литургия в храмовете "Свети Георги" и "Успение Богородично", литийното шествие се отправи към Крайдунавския парк, където по стара традиция бе извършен ритуалът по хвърляне и изваждане на Светия кръст, с благословията на отец Цанко

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени