Йоло Николов - пети на Балканиадата по полумаратон в Битоля, Мирослав Спасов - осми

Те бяха в конкуренцията на атлети от 9 балкански държави

Балканиадата по полумаратон в Битоля
Балканиадата по полумаратон в Битоля Източник: Община Мездра

Двама мездренски атлети представиха България на 10. Балкански шампионат по полумаратон (10th Balkan Half Marathon Championships) от календара на Асоциацията на балканските атлетически федерации (АБАФ). Първенството на полуострова се проведе на 12 септември в Битоля, Северна Македония, паралелно с третото издание на шосейния пробег "Trcaj Be 2021".

В конкуренцията на атлети от 9 балкански държави - Албания, България, Гърция, Косово, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Турция и Хърватска, Йоло Николов финишира пети при мъжете. 37-годишният състезател на АК Орхание - Ботевград пробяга дистанция от 21.0975 км за 1:07:38 ч. Това е само с 14 стотни по-слабо от неговото най-добро постижение през сезона (SB) в тази дисциплина - 1:07:24 ч., регистрирано на Националния шампионат по полумаратон в Стара Загора и с 46 стотни по-слабо от личното му постижение (PB) - 1:06:52 ч., от Световното първенство в Кардиф, Уелс през 2016 г.

Добро бягане направи и неговият възпитаник Мирослав Спасов, който завърши осми. 26-годишният състезател на СК Атлет - Мездра спря хронометъра на 1:11:16 ч. - резултат, който е с около 2 секунди по-слаб от неговото лично постижение в бягането на 21 км - 1:09:24 ч., от тазгодишния Национален шампионат по полумаратон. Шампион на полуострова стана румънецът Илие Корнещи с 1:05:54 ч., следван от Ахмед Алканоглу (Турция) с 1:06:02 ч. и от представителя на домакините Дарио Ивановски с 1:06:09 ч., което е нов национален рекорд на нашата югозападна съседка.

Отлично при жените се представи Маринела Нинева (Локомотив - Дряново), която завоюва балканската титла с лично постижение (PB) - 1:16:02 ч. Другата наша представителка - Девора Аврамова (Берое - Стара Загора), се нареди шеста, също с лично постижение - 1:19:46 ч. С общо време 2:35:48 ч. българският тандем Маринела Нинева - Девора Аврамова завоюва първо място в отборното класиране, изпреварвайки представителките на Румъния и на Македония. СК Атлет - Мездра има две отличия от Балканските шампионати по полумаратон, които се провеждат ежегодно от 2012 г. насам.

През 2018 г. Иво Балабанов стана вицешампион на полуострова при мъжете на първенството в Сараево, Босна и Херцеговина с време 1:08:03 ч., а миналата година Милица Мирчева спечели бронзов медал при жените на шампионата в Загреб, Хърватска с време 1:13:59 ч. През 2019 г. в Киев, Украйна Иво Балабанов завърши пети с 1:07:40 ч., а през 2013 г. в Орадя, Румъния Йоло Николов се нареди четвърти с 1:07:57 ч.