Започнаха археологически разкопки на н. Чироза край кв. "Крайморие"

Предстои провеждането и на подводни проучвания в акваторията на н. Чироза, отново финансирани от Община Бургас

Н. Чироза
Н. Чироза Източник: Община Бургас

Започнаха проучванията на археологическия обект от II – I в. пр. Хр. при н. Чироза, между кв."Крайморие" и Рибарското селище "Ченгене скеле", съобщават от Община Бургас. През 2020 г. тук бяха открити голяма каменна стена, обграждаща обекта, и дълбок ров пред нея. Открити бяха многобройни фрагменти гръцка и тракийска керамика, както и луксозна керамика с релефни изображения от гр. Пергам в Мала Азия. От кратките проучвания през 2020 г. археолозите стигнаха до извода, че археологическият обект е или резиденция на местен тракийски аристократ, или светилище, чиято територия е ритуално отделена в пространството от стена и ров. Проучванията през 2021 г. ще дадат нова информация и ще потвърдят или отхвърлят съществуващите хипотези.


През 2020 г. бяха проведени и подводни проучвания при нос Чироза, които се увенчаха с голям успех – беше открито корабокрушение от 18-19 в., както и много материали от 5-1 в. пр. Хр., римската епоха и средните векове.


Проучванията при нос Чироза са изцяло финансирани от Община Бургас. Те се изпълняват от Регионален исторически музей – гр. Бургас под ръководството на проф. д-р Иван Христов, заместник-директор на Националния исторически музей – София, и д-р Милен Николов от РИМ - Бургас.


Предстои провеждането и на подводни проучвания в акваторията на н. Чироза, отново финансирани от Община Бургас.

Още от "Региони"

Военната прокуратура разследва убийство с въздушна пушка по време на празненство за бебе в село Каравелово

По време на празненството Н.П., на 30 г., военнослужещ, е показвал на присъстващите въздушна пушка, като е произвел изстрел с нея и сачмата е попаднала в гърдите на пострадалия мъж, стоящ срещу него

Прочетете повече прочетете повече

Апелативният съд решава съдбата на кмета на Варна Благомир Коцев

В сряда заместник-кметът на Варна Диан Иванов се отказа от показанията си срещу Коцев, заявявайки, че те са били неверни и дадени под натиск от служители на Антикорупционната комисия

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков ще се запознае с готовността на Въоръжените сили за реакция при пожари

В рамките на визитата премиерът Росен Желязков ще се запознае и с взаимодействието между армията, Министерството на вътрешните работи и местната власт

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени