Стево Пендаровски: България ни унижава и тормози повече, отколкото Гърция за 20 години преговори

"Вчера българите подадоха пет нови искания, тогава какво да търси в Брюксел премиерът, само да се снима ли?" - казва Пендаровски

Стево Пендаровски
Стево Пендаровски Източник: Слободен печат.мк

        
"Посъветвах министър-председателя Ковачевски да не ходи на срещата на върха в Брюксел само за да се снима и да търпи унижението от България", каза президентът, Стево Пендаровски, в интервю за TV24, предаде БГНЕС.

 

Според президента Ковачевски няма какво да търси на тази среща, още повече, че на вчерашната среща на посланиците на страните-членки на ЕС българската страна е представила нови искания за премахване на ветото върху Македония.


"Съветвам премиера да не ходи в Брюксел. Преди няколко дни говорихме по тази тема и моят съвет беше, че ако така вървят нещата, а вчера българите подадоха пет нови искания, тогава какво да търси там премиерът, само да се снима ли?

 

Представете си срещата на върха ЕС-Западни Балкани, когато от целия регион само ние нямаме напредък – дошли сме само за снимката”, каза Пендаровски.

 

Президентът на РС Македония допълни, че такива унижения, каквито страната е преживяла в преговорите с България, не е имало за 20 години преговори с Гърция.

 

"Ние, политиците от малките държави, често сме в ситуация да сме принудени да отстъпваме, да се поддаваме, но мисля, че през последните две години такъв национален тормоз от страна на България срещу нас не сме преживели за 20 години преговори с Гърция", каза Пендаровски.

 

Той коментира и съобщението на Българската православна църква (БПЦ), че признава МПЦ-ОА в канонично единство, но ще реши за името ѝ по-късно.

 

"Днес видях решението на БПЦ, че признават църквата на Северна Македония. Представете си: Казват, че признават църквата в Северна Македония, а за името ѝ ще мислят допълнително. Кои сте вие, за да го мислите?”, заяви Пендаровски.

Още от "Светът"

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

"Джерусалем пост": Катар е представил на Израел и "Хамас" предложение за примирие, основано на плана на Стив Уиткоф

В същото време министърът по стратегическите въпроси на Израел Рон Дермер е провел разговори с висши американски служители относно идеи за прекратяване на конфликта в ивицата Газа и планиране на следвоенния период

Прочетете повече прочетете повече

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени