Взривиха висшия руски генерал и военнопрестъпник Ярослав Москалик, зам.-шеф в Генералния щаб

Украинските служби планират убийството му от години, твърдят секретни източници

Ярослав Москалик
Ярослав Москалик Източник: Скрийншот видеокадър

Военнопрестъпникът и заместник-началникът на Главното оперативно управление на ГЩ на руската армия Ярослав Москалик загина при експлозия на автомобил в град Балашиха в Московска област. Руските пропагандисти и военкори са шокирани от новината и я определят като тежка загуба за руската армия. Някои от тях директно хвърлят вината върху Украйна.

 

"Генерал Буданов (Кирило Буданов, шеф на украинското военно разузнаване ГУРМО) продължава да избива военния ни елит безнаказано", истеризират глашатаите на Кремъл. 

 

На мястото на експлозията са открити следи от елементи на импровизирано взривно устройство. Според "Комерсант" е възможно да са загинали двама души: шофьорът и пътникът, който е излизал от колата. Според една от версиите, най-вероятно е детонирало самоделно взривно устройство, според друга - става дума за избухнала газова бутилка. Следственият комитет на Русия е образувал наказателно дело.

 

Взривеният автомобил, където е ликвидиран руският военнопрестъпник Москалик
Взривеният автомобил, където е ликвидиран руският военнопрестъпник Москалик Източник: Telegram

Генерал Ярослав Москалик бе на 59 години.Той е бил мишена на украинските специални служби от 2015 г., пише Телеграм каналът Insider, близък до руските разузнавателни служби и Кремъл.

 

Според запознати, военно разузнаване ГУРМО и контраразузнаването СБУ са планирали покушение срещу него веднага след участието на Москалик в преговорите в Нормандския формат за съдбата на Донбас.

 

"Той беше в списъка с приоритетни цели и за двете служби; в средата на 2010-те години в Москва бяха изпратени няколко саботьори, които възнамеряваха да убият Москалик, но планът им се провали. Всички те бяха задържани, но по-късно бяха върнати в Украйна като част от преговорите", разказват източници от силите за сигурност.

 

Неофициално, от Генералния щаб на руските въоръжени сили съобщават, че през последните месеци Москалик е засилил охраната си (на фона на убийството на генерал Игор Кирилов в Москва), но не е променил местоживеенето си или основните си житейски навици, въпреки предупрежденията.

 

Още от "Светът"

Срещата на върха на НАТО с участието на САЩ призна, че Русия представлява дългосрочна заплаха за целия Алианс

В краткото решение, състоящо се само от пет точки, руската заплаха се посочва като основна причина държавите членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана

Прочетете повече прочетете повече

Politico: САЩ може да се заемат със санкциите срещу Русия още другата седмица

По време на частна вечеря във вторник, Рубио намекна, че Сенатът вероятно ще разгледа въпроса за по-строги санкции срещу Русия, след като приключи работата по данъчната и бюджетна инициатива на президента Доналд Тръмп

Прочетете повече прочетете повече

Марко Рубио: Тръмп ще отхвърли призивите на Европа за затягане на санкциите срещу Русия

Тъй като преговорите с Русия са в застой, Рубио заяви, че Москва вярва, че може да постигне териториалните си цели на бойното поле - оценка, с която Вашингтон не е съгласен

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени