21 години от атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ

При атаките загиват всички пътници в самолетите и близо 2500 души в ударените сгради

Терористичният акт на 11 септември 2001 г.
Терористичният акт на 11 септември 2001 г. Източник: Pinterest

Днес се навършват 21 години от атентатите в САЩ, които бяха извършени рано сутринта на 11 септември 2001 г. Тогава 19 терористи от ислямската групировка "Ал Кайда" отвличат 4 пътнически самолета, излитащи от Източното крайбрежие на САЩ към Калифорния. Два от тях се разбиват в кулите близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. След по-малко от два часа кулите се сриват до основи. Третият самолет се блъска в Пентагона.

 

Единствено четвъртият отвлечен от терористите самолет не успява да достигне целта си, за която се смята, че е била Белият дом. Той пада в поле в Югозападна Пенсилвания. Предполага се, че терористите са загубили контрол над самолета след съпротива от пътниците. При атаките загиват всички пътници в самолетите и близо 2500 души в ударените сгради.

 

Въпреки че атаките от 11 септември нанесоха тежка травма на Съединените щати, те не доведоха до резултата, който атентаторите търсеха. Смятаха, че тероризмът ще принуди  САЩ да изостави ангажиментите си по света. Но това не стана, а и нямаше как да стане в държава, изградена върху смелостта и решимостта на своите основатели.

 

Трагедията е повратна точка във вътрешната и външната политика на Вашингтон. След тези безпрецедентни атаки е подет поход срещу тероризма. Много държави по света засилват мерките си за сигурност и въвеждат антитерористично законодателство.

 

В Ню Йорк е открит музей в памет на жертвите на атентатите, разположен на 20 м под земята, обграден от бетонни стени и описван като един от най-мрачните музеи в света.

Още от "Светът"

Фон дер Лайен и Мерц заявиха, че са провели "конструктивни" разговори с белгийския премиер Де Вевер за замразените руски

вропейската комисия има безпрецедентен план за използване на замразени руски активи или международни заеми за набиране на 90 милиарда евро за Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Австралийският министър на отбраната ще посети Япония на фона на засилване на "стратегическото сътрудничество"

Австралийски представители заявиха, че Австралия иска да установи бързо контакти с новото правителство на премиера Санае Такаичи, като изтъкнаха "споделена визия за нашия регион"

Прочетете повече прочетете повече

Ген. Гринкевич: Ако Русия се опитва да ни поставя в трудни ситуации, тогава може би има начини и ние да създадем труднос

Хибридните заплахи са реален проблем и смятам, че можем да очакваме повече подобни случаи, заяви Алексъс Гринкевич, генерал от Военновъздушните сили на САЩ и върховен главнокомандващ на силите на НАТО в Европа

Прочетете повече прочетете повече

Мадуро потвърди, че е провел "сърдечен" разговор с Тръмп

Мадуро е заявил пред Тръмп, че е готов да напусне Венецуела, ако той и семейството му получат пълна амнистия, включително отмяна на санкциите на САЩ и прекратяване на знаковото дело пред Международния наказателен съд

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени