70-80% от личния състав на руските военни не се връща от т.н. "мясные штурмы". Това съобщи днес, 23 юли, в ефира на телевизионния канал FREEДОМ военният наблюдател Денис Попович. Според него редица фактори в руската армия силно влияят върху морала на руските военнослужещи.
"Концепцията за унижения (т.н. "дедовщина", бел. ред.) е доста позната в руската армия. Помним и знаеем за това, защото тази армия в ного отношения е по съветски образец. И какъв е проблемът? Проблемът е в мотивацията. Мотивацията е чисто финансова. Тоест, платили са пари на човек, той е отишъл на фронта. Много често той отива на фронта, без да разбира реалната ситуация на този фронт. Тоест, можеше да му кажат, че ще служи на третата линия някъде, ще получи сумата от 200 хиляди рубли плюс надбавката, която е получил по сметката си, когато е подписал договора, и всичко ще бъде наред", каза Попович.
Военният наблюдател отбеляза, че руснаците променят отношението си към войната, когато са изправени пред реална ситуация и затова моралът пада.
"Те прекрасно разбират, че заради 200 или 300 хиляди (рубли, бел. ред.), които получава за участие в така наречената "специална военна операция", не си струват да останат без крак, без два крака или дори да умрат. Плюс ситуацията, която по принцип съществува на фронта, свързана с осигуряването на руската армия, с факта, че те редовно се хвърлят в "мясные щурмы". От тези нападения 70-80% от личния състав не се връща. Разбира се, това оставя отпечатък върху моралното и психологическото състояние, което е силно снижено и което се поддържа чрез Националната гвардия и заградителните отряди, които изтласкват армията напред", каза Попович.
В същото време Денис Попович се затрудни да предвиди дали подобни проблеми в бъдеще ще станат критични като цяло за руския военен контингент, разположен на територията на Украйна.
"Защо? Защото засега този контингент се променя - докато руската армия все още има възможност да сменя военния персонал, дори и това да е само за сметка на финансовата помощ", каза военният наблюдател.