Американското разузнаване смята, че произходът на коронавируса може никога да не стане известен

Китай вече разкритикува новата публикация

Лабораторията в Ухан
Лабораторията в Ухан Източник: AP

Американските разузнавателни агенции смятат, че произходът на коронавируса може никога да не стане известен. Това стана ясно от публикуването на по-пълна версия на доклада относно произхода на вируса, причиняващ Ковид-19, предадоха световните агенции.

 

Службата към директора за национално разузнаване на САЩ казва в разсекретена версия на документа, че естествен произход и лабораторно изтичане на вируса са и двете вероятни хипотези за това как вирусът SARS-COV-2 първо е заразил хората. Но ведомството обяви, че анализаторите имат разногласия по въпроса кое е по-вероятното от двете и дали може изобщо да бъде направено каквото и да е окончателно заключение.
 
Докладът също така отхвърля предположенията, че коронавирусът е замислен като биологично оръжие и казва, че онези, които разпространяват тази теория нямат директен достъп до Института по вирусология в Ухан и са били обвинени в разпространение на дезинформация.
 
Документът е актуализирана версия на доклада, който администрацията на президента на САЩ Джо Байдън публикува в края на август. Китай вече разкритикува новата публикация. Говорителят на китайското посолство във Вашингтон Лю Пънюй каза, че това, че САЩ действат, основавайки се на разузнаването вместо на учените относно проследяването на произхода на коронавируса, е пълен политически фарс.
 
Четири агенции от американската разузнавателна общност смятат с ниска степен на увереност, че вирусът е бил първоначално предаден от животно на човек, а пета агенция смята с умерена степен на увереност, че първата човешка зараза е резултат от лабораторен инцидент, вероятно свързан с експерименти или с боравене с животни в Уханския институт по вирусология, се казва в документа на американското разузнаване.
 
Потвърждаването на 100 процента на произхода на вирус не е лесна работа, а понякога е дори невъзможно. В случая с ТОРС - болест, причинявана от бета коронавирус, подобно на настоящия коронавирус, учените първо идентифицираха вируса през февруари 2003 г., а по-късно през същата година установиха вероятния междинен гостоприемник - хималайска палмова цибетка, открита на пазар за живи животни в Гуандун в Китай, но едва през 2017 г. те проследиха вероятния първоизточник на вируса до пещери с прилепи в провинция Юнан в Китай.

Още от "Светът"

САЩ предлагат на Путин облекчаване на санкциите, недопускане на Украйна в НАТО и контрол над завладените украински терит

Предварителният план все още не е обсъден с Украйна, която обаче се е съгласила на прекратяване на огъня, ако Кремъл даде подобно съгласие, заявиха събеседниците пред Bloomberg

Прочетете повече прочетете повече

Прекратяването на огъня в Украйна е нереалистично, заяви постоянният представител на Русия в ООН

Говорейки в Ню Йорк, Небензя заяви, че провалът на ограниченото прекратяване на огъня по енергийната инфраструктура показва, че по-широко примирие в момента не е възможно

Прочетете повече прочетете повече

The Telegraph: Великобритания ще подкрепи Германия в изпращането на ракети Taurus в Украйна

Новината идва след като бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц повтори, че ще предостави на Украйна така желаните крилати ракети, ако този ход бъде координиран с европейските партньори

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени