Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна

Той заяви, че за възстановяването на Украйна трябва да бъдат инвестирани замразените руски активи

Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна
Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна Източник: ПП ГЕРБ

Български фирми и специалисти могат да участват в инициативите на Европейския съюз за следвоенното възстановяване на Украйна. Това заяви евродепутатът Андрей Новаков след завръщането си от двудневна мисия на Европейския парламент в Киев. Българският евродепутат от ГЕРБ-ЕНП е един от едва тримата пратеници на Европарламента, определен да проведе срещи в украинската столица с представители на местната и централната власт за обсъждане на следвоенното възстановяване на Украйна и присъединяването на страната към ЕС.

 

Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна
Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна Източник: ПП ГЕРБ

Необходима е по-добре насочена целева финансова помощ и по-тясно сътрудничество с регионите на Украйна, за да се помогне за възстановяването на страната след агресията на Русия, коментира Новаков и добави, че за възстановяването на Украйна трябва да бъдат инвестирани замразените руски активи.

 

Делегацията от Европейския парламент включва представители на Комисията по регионално развитие, където Новаков е координатор на Европейската народна партия. В рамките на посещението те проведоха среща с кмета на Киев Виталий Кличко. На нея те обсъдиха форми на сътрудничество на регионалната комисия на Европарламента с  Асоциацията на градовете на Украйна, както и необходимостта от включване на местното самоуправление в подготовката и изпълнението на проекта "Механизъм Украйна". Виталий Кличко изрази благодарност към Европейския парламент за подкрепата му за Украйна и нейната реформа за децентрализация, като подчерта значението на запазването и развитието на местното самоуправление.

 

Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна
Андрей Новаков участва в специална мисия на Европейския парламент в Украйна Източник: ПП ГЕРБ

В Киев евродепутатите проведоха среща също с дипломатическите представители на държавите членки и участваха в тематични дискусии с представители на Върховната рада на Украйна. Основен акцент в разговорите бяха предизвикателствата на сближаването, разделението на компетенциите в страната по отношение на регионалното развитие, необходимостта от изграждане на силни местни и регионални власти, както и необходимите реформи, които трябва да бъдат завършени преди присъединяването на страната към ЕС. Евродепутатите също говориха за необходимостта от укрепване на върховенството на закона и подчертаха необходимостта от борба с корупцията.

 

Предвид значението на местните и регионалните власти, както и на участниците от третия сектор в развитието на местната и регионална среда, членовете на ЕП се срещнаха с представители на Националната асоциация на агенциите за регионално развитие, Асоциацията на украинските градове, Асоциацията на обединените териториални общности и Асоциация на областните и регионалните съвети.  

Още от "Светът"

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

"Джерусалем пост": Катар е представил на Израел и "Хамас" предложение за примирие, основано на плана на Стив Уиткоф

В същото време министърът по стратегическите въпроси на Израел Рон Дермер е провел разговори с висши американски служители относно идеи за прекратяване на конфликта в ивицата Газа и планиране на следвоенния период

Прочетете повече прочетете повече

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени