Антъни Блинкън: НАТО ще гарантира сигурността на балтийските страни

Поддръжката за съпротивата на Украйна срещу руското нахлуване е осезаема и в трите балтийски държави

Антъни Блинкен
Антъни Блинкен Източник: Twitter
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън приключва кратката си обиколка в трите балтийски държави, която има за цел да увери тези бивши съветски републики и настоящи членове на НАТО, че алиансът ще гарантира сигурността им, на фона на продължаващата с пълна сила война на Русия срещу Украйна, съобщава БТА.
 
Блинкън се срещна с високопоставени представители на естонските власти в Талин днес - ден след като изслуша призивите на Литва и Латвия за повече подкрепа и по-голямо присъствие на войски на Съединените щати и НАТО за възпиране на Русия.
 
"Ще защитаваме всеки квадратен сантиметър от територията на НАТО, ако бъде атакувана, ако е обект на агресия", обеща държавният секретар на САЩ пред министърката на външните работи на Естония Ева-Мария Лийметс. Тя от своя страна осъди руската инвазия, наричайки я пряка заплаха за Европа и особено за трите балтийски държави.
 
"Тъй като ситуацията със сигурността в Европа се промени, ние трябва да продължим да укрепваме отбранителната и възпиращата позиция тук, в НАТО, особено на източния фланг", подчерта Лийметс.
 
Естонската премиерка Кая Калас призова всички руски и беларуски банки да бъдат изключени от международната разплащателна система СУИФТ (SWIFT) и употребата на криптовалутите в двете страни да бъде ограничена, за да не се използват пробойни в санкциите.
 
"Нашият фокус трябва да бъде върху пълната изолация на Русия от свободния свят", заяви Калас на съвместна пресконференция с Блинкън.
 
Докато войната в Украйна бушува, лидерите и на трите балтийски държави изразиха сериозна загриженост относно намеренията на руския президент Владимир Путин спрямо техните страни - бивши съветски републики които сега са съюзници на Запада.
 
"Вече нямаме илюзии за Русия на Путин", каза латвийският външен министър Едгарс Ринкевич вчера в Рига. "Не виждаме никаква основателна причина да предполагаме, че Русия може да промени политиката си", добави той.
 
Ринкевич заяви, че руското нахлуване в Украйна е показало на балтийските страни необходимостта от засилване на въздушната и бреговата отбрана и че Латвия би искала сътрудничеството ѝ с НАТО в областта на сигурността да бъде по-ефективно.
 
Литовският президент Гитанес Науседа каза пред Блинкън във Вилнюс, че политиката на възпиране вече не е достатъчна и че сега е необходима "изнесена напред отбрана". "Путин няма да спре в Украйна, ако не бъде спрян", предупреди Науседа.
 
Спомените за съветското управление са все още пресни в Прибалтика и след руското нахлуване в Украйна миналия месец НАТО бързо предприе действия за увеличаване на своето военно присъствие в тези страни на източния си фланг, а САЩ обещаха им допълнителна подкрепа.
 
Поддръжката за съпротивата на Украйна срещу руското нахлуване е осезаема и в трите балтийски държави. Украински знамена и други знаци на солидарност се виждат в много предприятия, по къщи, обществени сгради и автобуси.
 
От Талин Блинкън ще замине за Париж, където днес ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон, за да обсъдят неговите неотдавнашни разговори за Украйна с Путин и усилията му да убеди руския си колега да прекрати конфликта.

Още от "Светът"

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Вътрешният министър на Германия не иска да се бърза със забрана на партията "Алтернатива за Германия"

През последните години партията печели популярност, използвайки общественото недоволство от икономическата ситуация и нарастващата тревога по въпросите на имиграцията

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени