Антъни Блинкен увери балтийските страни, че НАТО гарантира сигурността им

Политиката на възпиране вече не е достатъчна и че сега е необходима "изнесена напред отбрана", каза литовският президент

Ева-Мария Лиймет и Антъни Блинкен
Ева-Мария Лиймет и Антъни Блинкен Източник: МВнР на Естония

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен приключва кратката си обиколка в трите балтийски държави, която има за цел да увери тези бивши съветски републики и настоящи членове на НАТО, че алиансът ще гарантира сигурността им, на фона на продължаващата с пълна сила война на Русия срещу Украйна, съобщи Асошиейтед прес.

 

Блинкен се срещна с високопоставени представители на естонските власти в Талин днес - ден след като изслуша призивите на Литва и Латвия за повече подкрепа и по-голямо присъствие на войски на Съединените щати и НАТО за възпиране на Русия.

 

"Ще защитаваме всеки квадратен сантиметър от територията на НАТО, ако бъде атакувана, ако е обект на агресия", обеща държавният секретар на САЩ пред министърката на външните работи на Естония Ева-Мария Лийметс. Тя от своя страна осъди руската инвазия, наричайки я пряка заплаха за Европа и особено за трите балтийски държави.

 

"Тъй като ситуацията със сигурността в Европа се промени, ние трябва да продължим да укрепваме отбранителната и възпиращата позиция тук, в НАТО, особено на източния фланг", подчерта Лийметс. Естонската премиерка Кая Калас призова всички руски и беларуски банки да бъдат изключени от международната разплащателна система СУИФТ (SWIFT) и употребата на криптовалутите в двете страни да бъде ограничена, за да не се използват пробойни в санкциите, предаде БТА.

 

"Нашият фокус трябва да бъде върху пълната изолация на Русия от свободния свят", заяви Калас на съвместна пресконференция с Блинкен. Докато войната в Украйна бушува, лидерите и на трите балтийски държави изразиха сериозна загриженост относно намеренията на руския президент Владимир Путин спрямо техните страни - бивши съветски републики които сега са съюзници на Запада, отбелязва АП.

 

"Вече нямаме илюзии за Русия на Путин", каза латвийският външен министър Едгарс Ринкевич вчера в Рига. "Не виждаме никаква основателна причина да предполагаме, че Русия може да промени политиката си", добави той. Ринкевич заяви, че руското нахлуване в Украйна е показало на балтийските страни необходимостта от засилване на въздушната и бреговата отбрана и че Латвия би искала сътрудничеството ѝ с НАТО в областта на сигурността да бъде по-ефективно.

 

Литовският президент Гитанес Науседа каза пред Блинкен във Вилнюс, че политиката на възпиране вече не е достатъчна и че сега е необходима "изнесена напред отбрана". "Путин няма да спре в Украйна, ако не бъде спрян", предупреди Науседа. Спомените за съветското управление са все още пресни в Прибалтика и след руското нахлуване в Украйна миналия месец НАТО бързо предприе действия за увеличаване на своето военно присъствие в тези страни на източния си фланг, а САЩ обещаха им допълнителна подкрепа, отбелязва АП.

 

Поддръжката за съпротивата на Украйна срещу руското нахлуване е осезаема и в трите балтийски държави. Украински знамена и други знаци на солидарност се виждат в много предприятия, по къщи, обществени сгради и автобуси. От Талин Блинкен ще замине за Париж, където днес ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон, за да обсъдят неговите неотдавнашни разговори за Украйна с Путин и усилията му да го убеди да прекрати конфликта.

Още от "Светът"

Диктаторът Путин пак плаши: Разрешението за удари срещу Русия с оръжия с голям обсег ще доведе до война с НАТО

По-рано президентът на САЩ Джо Байдън и държавният секретар Антъни Блинкен потвърдиха, че американските власти обсъждат използването на западни ракети за удари дълбоко в руската територия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени