AP: Тръмп спира всички програми за чуждестранна помощ, Украйна е в списъка

Администрацията на американския президент Джо Байдън не е успяла да изразходва почти 4 млрд. долара от одобрените от Конгреса средства за подпомагане на Украйна

Зеленски и Тръмп
Зеленски и Тръмп Източник: Прессекретариат на Президента на Украйна

В понеделник, 20 януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за временно спиране на всички програми за чуждестранна помощ на САЩ за срок от 90 дни. През това време ще бъдат извършени проверки, за да се установи дали програмите за помощ са в съответствие с политическите цели на Тръмп. В резултат на това помощта за Украйна също е застрашена, а Въоръжените сили могат да останат без подкрепа за 3 месеца, пише Associated Press.

 

Изданието отбелязва, че не е ясно каква част от помощта ще бъде засегната от този указ, тъй като Конгресът вече е одобрил финансирането на много програми и парите трябва да бъдат изразходвани, ако вече не са похарчени.

 

Указът, който Тръмп подписа в първия ден от встъпването си в длъжност, гласи, че "индустрията и бюрокрацията за чуждестранна помощ не са в интерес на Америка и в много случаи противоречат на американските ценности" и "служат за дестабилизиране на световния мир, като насърчават в чужди държави идеи, които са пряко противоположни на хармоничните и стабилни отношения вътре в страните и между тях".

 

В резултат на това Тръмп заяви, че "никаква по-нататъшна чуждестранна помощ от Съединените щати няма да бъде предоставяна по начин, който не е в пълно съответствие с външната политика на президента на Съединените щати".

 

Според AP Тръмп отдавна се противопоставя на чуждестранната помощ, въпреки че тя обикновено представлява около 1% от федералния бюджет, освен при извънредни обстоятелства, като например предоставянето на оръжия на стойност милиарди долари на Украйна. Тръмп е критикувал размера на помощта, предоставена на Украйна за укрепване на отбраната ѝ срещу руската инвазия. AP не уточнява какво ще се случи с помощта за Киев сега.

 

Някои от най-големите получатели на американска помощ - Израел (3,3 млрд. долара годишно), Египет (1,5 млрд. долара годишно) и Йордания (1,7 млрд. долара годишно) - едва ли ще претърпят драстични съкращения. Тези суми са включени в дългосрочни пакети, които датират от десетилетия и в някои случаи се регулират от договорни задължения.

 

На 9 януари бившият ръководител на Пентагона Лойд Остин обяви, че САЩ ще предоставят на Украйна още 500 млн. долара военна помощ. Тя ще включва, наред с други неща, боеприпаси "въздух-земя" и оборудване за изтребителите F-16, получени от Въоръжените сили на Украйна. Министерството не очаква намаляване на помощта за Киев след идването на власт на новоизбрания президент Доналд Тръмп. 

 

Съобщава се също, че администрацията на американския президент Джо Байдън не е успяла да изразходва почти 4 млрд. долара от одобрените от Конгреса средства за подпомагане на Украйна. Тези средства трябваше да бъдат изпратени на Киев от администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Пентагонът не е очаквал намаляване на помощта за Киев, пише Фокус.

Още от "Светът"

Последни новини

Най-четени