Арестович: Когато пристигнат американските РСЗО, руснаците ще бъдат много тъжни

Арестович припомни, че американските реактивни истеми за залпов вече са в Европа

Алексей Арестович
Алексей Арестович

Украинските въоръжени сили получиха нови боеприпаси, които веднага повлияха на темпото на руската офанзива. Това заяви в интервю за Politeka съветникът в кабинета на украинския президент Алексий Арестович.

 

"Сега все още сме ограничени до удари на няколко десетки километра. Установки имаме, но няма боеприпаси. И тези доставки на западни оръжия (самоходни артилерийски установки (САУ), реактивни системи за залпов огън (РСЗО) с голям обсег на действие) ще подобрят драстично ситуацията в наша посока", заяви той.


 

Арестович припомни, че американските РСЗО вече са в Европа, както по-рано заяви Министерството на отбраната на САЩ, и ще се появят на бойното поле след две-три седмици.

 

"Щом се появят на фронта в достатъчно количество, като например 18 такива, руснаците ще бъдат много тъжни. Те все още ще имат предимство, но нюансът е, че нашите артилеристи са по-добри от техните. Ние с 18 ще имаме превъзходство срещу техни 36. Друг е въпросът, че когато те имат 36, а ние нямаме нито една - тогава, да, трудно е", каза той.

 

Във всички военни сблъсъци на терен ВСУ обикновено побеждава руснаците, отбелязва Арестович. 

По думите му мощните американски РСЗО, които Украйна очаква, наистина няма да бъдат използвани на руска територия, но такъв ангажимент не е поеман за окупирания от РФ украински полуостров Крим.

 

"Крим си е наш и американската страна добре знае това", каза съветникът в кабинета на президента Володимир Зеленски.

 

"Всичко се свеждаше до възможността да се удари по оперативните тилове. Те имат натрупани боеприпаси, оборудване и всичко останало. Веднага щом успяваме да работим - руското настъпление веднага е пречупено. Просто трябва да изчакаме".

Още от "Светът"

Втори ден на парламентарните избори в Чехия - ще стане ли Бабиш отново премиер?

Чехите избират 200 депутати в долната камара на парламента по пропорционална система. Изборният праг е 5% за отделните партии, 8% за двупартийни коалиции и 11% за по-големи коалиции

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп заяви, че Израел трябва да спре бомбардировките на ивицата Газа незабавно след отговора на "Хамас" на предложениет

Снощи палестинската радикална групировка заяви, че е готова да освободи всички израелски заложници – живите и телата на мъртвите

Прочетете повече прочетете повече

Пробив за INSAIT на водещата световна конференция по AI за роботика

Моделът на INSAIT показа изключителни резултати, като надмина дори най-мощните съществуващи решения, обучавани с десет пъти повече данни – включително модела pi0 на компанията Physical Intelligence, стартъп от Станфорд, който набра 470 начално финансиране от Джеф Безос и OpenAI

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени