Армения напуска Договора за колективна сигурност, сформиран около Русия през 1992 г.

Премиерът Пашинян упрекна предшествениците си, че са влезли в "кух съюз", членовете на който "планираха с Азербайджан война" срещу Армения

Владимир Путин и Никол Пашинян
Владимир Путин и Никол Пашинян Източник: Прессекретариат на правителството на Армения

Армения ще напусне Организацията на Договора за колективна сигурност, създаден през 1992 г. от бивши съветски републики, обединени след разпадането на СССР около Русия. В момента в нея са още Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.


"Ще излезем тогава, когато решим", заяви премиерът Никол Пашинян по време на парламентарен контрол на въпрос защо страната продължава да е в ОДКБ. Той упрекна предшествениците си, че са влезли в "кух съюз", членовете на който "планираха с Азербайджан война" срещу Армения.


Ден по-рано Армения и САЩ обявиха начало на стратегическо партньорство.

Още от "Светът"

Радев: България ще подкрепи Украйна за ЕС

Премиерът открои три стратегически области на възстановяването, за които Киев може да разчита на българска подкрепа - енергийната диверсификация, свързаността в региона на Черно море и сътрудничеството в сферата на сигурността

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп заяви пред генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом, че алиансът е предал САЩ по време на войната с Иран

Една от основните роли на Рюте след втората победа на Тръмп на президентските избори през ноември 2024 г. беше да овладява враждебността на президента към алианса

Прочетете повече прочетете повече

Сенатът на САЩ гласува за прекратяване на войната с Иран

Гласуването протече почти по партийни линии, като четирима републиканци се присъединиха към всички демократи, с изключение на един, в подкрепа на резолюцията. Двама републиканци не гласуваха

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени