Двадесет и четири часа след като азербайджанската армия започна офанзива в Нагорни Карабах, етническите арменски сили се споразумяха за руските условия за прекратяване на огъня. Едно от ключовите искания, които карабахските сили приеха, е предложение за пълно разоръжаване.
Около 120 000 етнически арменци живеят в анклава в Южен Кавказ, който е международно признат за част от Азербайджан. Преди три години Азербайджан си върна райони в и около Карабах и във вторник поиска пълна капитулация.
Азербайджан обяви, че е спрял военните операции в спорния регион Нагорни Карабах, след като арменците на територията заявиха, че са се съгласили да разпуснат отбранителните си сили и да проведат разговори с властите в Баку.
Министерството на отбраната в Баку и арменските власти в Нагорни Карабах заявиха в отделни изявления, че са постигнали споразумение за примирие след посредничеството на руските мироопазващи сили в региона. Арменските въоръжени формирования в Нагорни Карабах ще се "разоръжат напълно" и ще се разпуснат, казаха те, а официални лица от двете страни ще се срещнат за разговори в четвъртък.
Русия има почти 2000 войници, разположени в Нагорни Карабах, за да поддържат мира съгласно споразумението, сложило край на войната от 2020 г. между Азербайджан и Армения, която уби хиляди. Турция, която има пакт за отбрана с Азербайджан, подкрепи офанзивата на своя съюзник. "Карабах е територия на Азербайджан", каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган в обръщение към Общото събрание на ООН.
"Ние подкрепяме стъпките, предприети от Азербайджан за защита на своята териториална цялост.
САЩ, Франция, Германия и Европейският съюз призоваха Азербайджан да спре атаката си и да се върне към преговорите.
Трудно е да си представим, че някой от съседите на Русия би решил, че това е подходящ момент за започване на война, предвид кървавия спектакъл на "специалната военна операция" на Владимир Путин в Украйна. И все пак изглежда, че Азербайджан направи точно това във вторник, стартирайки "местна антитерористична операция" срещу сепаратисткия анклав Нагорни Карабах. Резултатите може да са ужасяващи.
Борбата за Карабах, населен предимно с арменци анклав в рамките на Азербайджан, е в ход от преди разпадането на бившия Съветски съюз през 1991 г. Имаше две войни, почти постоянни сблъсъци, десетки хиляди смъртни случаи и пристъпи на етническо прочистване от двете страни.
Сега, когато Путин е зает с Украйна и е враждебен към арменския премиер Никол Пашинян, а Западът се бори да се справи с друг конфликт на бивша съветска територия, президентът на Азербайджан Илхам Алиев изглежда вижда възможност да се възползва от победата.
Още една война би била трагедия, която може да се избегне. Пашинян вече направи политически невъзможното, когато публично се съгласи по-рано тази година да признае юридическия суверенитет на Азербайджан над анклава, за да осигури уреждане на проблема, което да е приемливо в Баку.
Бяха предложени две групи преговори, едната с посредничеството на САЩ и Европейския съюз, а другата с Русия. Споразумение, което дава на Баку траен контрол върху международно признатата му територия, заедно със защита на етническите арменци и завръщащите се азери, беше реалност в близко бъдеще.
Дълго време етническите арменци в Нагорни Карабах, подкрепяни от арменското правителство в Ереван и руските му съюзници, бяха тези, които се радваха на успехи. Те не само прогониха азерите и азерските въоръжени сили от анклава, но през 1993 г. те също завзеха седем азерски района около него, минирайки земята и опразвайки селата. Тогава имаше някои мъдри гласове в Ереван, които призоваха за сключване на сделка с Азербайджан, за да се осигури автономията на Карабах, докато арменската страна имаше силна позиция. И все пак съветите им бяха заглушени в полза на по-амбициозни цели, като например независимост.
Оттогава бумът на газ и петрол в Азербайджан даде тласък на икономическия растеж, финансирайки кампания за превъоръжаване. Армения нямаше как да навакса. След като народен бунт доведе Пашинян на власт през 2018 г. за недоволство на Путин, чадърът на руската сигурност започна да изглежда пропукан.
Баку нанесе удар две години по-късно, завземайки си отново седемте изгубени провинции и части от самия Нагорни Карабах. Сега Алиев, дългогодишният авторитарен лидер на Азербайджан, настоява местното правителство на анклава да се саморазпусне и силите му да се разоръжат, без да се споменава автономия.
Русия се обяви против атаката, но тя също може да играе роля. Тя има мироопазващи сили на място от боевете през 2020 г., но те не направиха много, за да предотвратят блокадата на Азербайджан на тесния коридор Лачин, който свързва Нагорни Карабах с Армения. Доставките на храни, лекарства и оръжие се забавиха от началото на годината и ситуацията стана отчайваща.
Източник: Bloomberg