Аржентина стана световен шампион след 3:3 и дузпи срещу Франция

Лео Меси вече е рекордьор по брой мачове на световни първенства с 26 срещу 25 на досегашния рекордьор Лотар

Лионел Меси
Лионел Меси Източник: Goal.com

Аржентина и Франция изиграха феноменален финал на световното в Катар, спечелен от южноамериканците след 2:2 в редовното време, 3:3 след продължения и 4:2 при дузпите, съобщава "24 часа". Така Лионел Меси, който се отчете с вкарани и от двата вида дузпи - в редовното време и след края, спечели единствената титла, която му липсваше в кариерата - световната. Южноамериканците справедливо поведоха 2:0 още преди почивката, но "петлите" стигнаха до равен към края на мача.

Лео Меси поведе своите, след като откри резултата от дузпа в 23-ата минута на финала на първенството в Катар. Нарушението бе отсъдено за препъване на Анхел ди Мария във френското наказателно поле от върналия се в защита Усман Дембеле. Голът бе шести за аржентинската десетка на този Мондиал, с което той излиза еднолично на първо място при реализаторките с 6 попадения. 5 имаше Килиан Мбапе от Франция, но по-късно той вкара два гола и отново измести аржентинеца, за да може пък Лео да го изравни с гол в продълженията - по 7.

Освен това Лео вече е рекордьор по брой мачове на световни първенства с 26 срещу 25 на досегашния рекордьор Лотар. В 36-ата минута аржентинската десетка измъкна една топка в центъра, започна бърза атака, която през Макалистър вдясно стмна до Анхел ди Мария и крилото направи 2:0. Едва след третата и четвъртата смяна, извършени от Дидие Дешан, "петлите" живнаха и успяха първо да намалят, а след това и да изравнят.

Килиан Мбапе
Килиан Мбапе Източник: Goal.com

В герой се превърна обичайният заподозрян Килиан Мбапе, който първо реализира дузпа, отсъдена за нарушение срещу Кого Муани, а след това направи хубаво двойно подаване с Кингсли Коман и от въздуха простреля Мартинес за втори път. В продълженията играта вървеше при поделено надмощие, но но-настойчиви бяха аржентинците, които дочакаха своя миг в 109-ата минута.

Резервата Лаутаро Мартинес бе изведен в наказателното поле отдясно и отправи страхотен шут, спасен от вратаря Лорис. До топката първи стигна Меси, който би във вратата, а вече зад голлинията я изби френски защитник, но голът беше зачетен. И когато всички мислеха, че това е всичко, финалът се превърна в психологически трилър - съдията Марчиняк свири втора дузпа за Франция и общо трета, която Мбапе уверено реализира за 3:3.

Така за първи път след Джеф Хърст през 1966 г. има хеттрик във финал на световно първенство, а изобщо за първи път съдия свири три 11-метрови в решителния мач за титлата.

Всички болни и недоволни от последните дни в двата отбора финалисти се оправиха, за да играят във финала. Мачът, който ще определи 22-ият първенец по футбол на планетата, е на стадион "Лусаил" в Доха.

Аржентинците започнаха доста по-активно, на няколко пъти опитаха удари отдалеч и като цяло доминираха на терена, а французите рядко успяваха да си подадат точно повече от три пъти.

В 10-ата минута пред едно разбъркване бе ударен лошо вратарят и капитан на "петлите" Уго Лорис, като играта бе спряна за няколко минути. В 17-ата минута аржентинците разиграха топката пред и във френското наказателно поле. Накрая тя стигна до Анхел ди Мария, който от добра позиция би високо над вратата.

Финал Аржентина-Франция
Финал Аржентина-Франция Източник: Goal.com

Веднага след втория гол треньорът на Франция Дидие Дешан се опита да реагира с бързи две смени в атака. На мястото на Жиру влезе Рандал Коло Муани, който вкара втория гол срещу Мароко в полуфинала, а вместо грешника за дузпата Дембеле се появи Маркус Тюрам. Въпреки направените смени и вероятно конското, прочетено през почивката в съблекалнята от Дидие Дешан, французите не промениха нищо в играта си.

Те бяха статични, загубиха почти всички първи или спорни топки, и на практика не стигаха изобщо до възможност за удар към вратата на Мартинес. Изобщо изглеждаха така, все една са излезли на терена на стадион "Лусаил", за да спечелят сребърните медали, защото на световно са били първи, трети и четвърти, но никога втори. След втората порция смени обаче ситуацията коренно се промени и сега хегемон стана Франция.

След двата бързи гола последваха още атаки, едва отбити от аржентинската защита. Все пак точката в редовното време сложи Меси с прекрасен удар извън наказателното поле, но другият капитан - Лорис, с вещина спаси. През първото продължение, в самия му край, Аржентина полче две нелоши възможности да си върне лидерството, но в единия случай френският централен защитник Рафаел Варан изби с глава, а след това Лаутаро Мартинес не улучи вратата.

Буквално в последните секунди отборите си размениха по една 100-процентова възможност за победен гол - първо вратарят на "гаучосите" Мартинес спаси силен рудар на излезлия сам срещу него Кого Муани, а в ответната атака Лаутаро Мартинес пропусна отблизо с глава.

Аржентина - Франция 3:3, 4:2 с дузпи (2:0, 2:2). Голмайстори: Лионел Меси (23-дузпа, 109), Анхел ди Мария (36); Килиан Мбапе (80, 82-дузпа). При дузпите: Килиан Мбапе - вкарва, Лионел Меси - вкарва, Кингсли Коман - вратарят спасява, Пауло Дибала - вкарва, Орелиен Чуамени - встрани, Леандро Паредес - вкарва, Кого Муани - вкарва, Гонсало Монтиел - вкарва. Съдия: Шимон Марчиняк (Полша). Жълти картони: Емилиано Мартинес, Леандро Паредес, Гонсало Монтиел; Адриен Рабио, Маркус Тюрам, Оливие Жиру (на пейката).