Изненадващата съботна атака срещу Израел от палестинската групировка Хамас може да бъде един от най-големите провали на израелското разузнаване след войната Йом Кипур през 1973 г. Това съобщи Bloomberg. Атаката включваше десетки операции за проникване на сушата и в морето, както и ракетни удари - сложна атака, включваща планиране и координация, които разузнавателните служби биха забелязали.
Въпреки че израелски официални лица твърдят от месеци, че палестински екстремисти се готвят да атакуват, времето и мащабът на атаката изглежда са хванали премиера Бенямин Нетаняху неподготвен. Израел и неговият съюзник САЩ, които са отделили 3,3 милиарда долара на Израел за разходи за отбрана през 2022 г., ще проучат кой е най-отговорният и как се е случило това.
"Шокира ме, че те успяха да направят това и Израел или Съединените щати не обърнаха внимание на това", каза Мартин Индик, бивш посланик на САЩ в Израел и член на Съвета за външни отношения. "Липсата на подготовка , липсата на войски по границата, липсата на ограда по границата, за която платиха милиони шекели".
Изданието отбелязва, че атаката е извършена 50 години след като Израел не е успял да предотврати изненадващо нападение от Египет и Сирия по време на еврейския празник Йом Кипур (Страшния съд). Тогава провалът на разузнаването доведе до създаването на комисия, която да разбере какво се е объркало, и стана обект на множество проучвания.
Израелски служители казаха, че е твърде рано да се каже какво се е объркало и отхвърлиха всяко сравнение с 1973 г. "Истинският проблем е, че израелците не вярваха, че Хамас ще рискува да пробие границата", каза Аарон Дейвид Милър, старши сътрудник във фондацията "Карнеги". "Липсата на достатъчно израелски сили в региона беше сериозна грешка", добави той.
Според представител на Конгреса на САЩ, който говори при условие за анонимност, Конгресът трябва да зададе трудни въпроси, като се има предвид, че израелските и американските разузнавателни агенции трябваше да открият атака от такъв мащаб.
Провалът става още по-впечатляващ от факта, че израелските служби за сигурност отделят значителни ресурси за наблюдение на палестинското общество, включително Хамас, чрез лица, подаващи сигнали, както и технологии за наблюдение.