Австрийският канцлер Себастиан Курц обяви, че подава оставка

Той ще предложи външният министър Александър Шаленберг да бъде назначен за канцлер

Себастиан Курц
Себастиан Курц Източник: Twitter
Австрийският канцлер Себастиан Канцлер обяви днес, че подава оставка, след като срещу него бе започнато разследване за корупция, предаде Ройтерс. Курц заяви в изявление за медиите, че ще предложи външният министър Александър Шаленберг да бъде назначен за канцлер.
 
Курц възнамерява да остане лидер на Австрийската народна партия и да стане председател на парламентарната й група.
 
Курц отрича да е извършил нарушение на закона и по-рано заяви, че иска да съхрани коалиционното си правителство със "Зелените". Те обаче изтъкнаха, че разследването прави Курц негоден да заема канцлерския пост и призоваха Австрийската народна партия да излъчи приемник, по отношение на когото да няма никакви подозрения в нарушения.
 
"Зелените" започнаха вчера преговори с три опозиционни формации, които призоваха Курц да се оттегли и оповестиха плановете си да организират процедура за вот на недоверие срещу австрийския канцлер.
 
"По тази причина искам да се оттегля, за да сложа край на създалата се ситуация, да предотвратя хаоса и да гарантирам стабилността", заяви Курц в изявлението си.
 
"Зелените" тепърва ще трябва да изразят позиция във връзка с предложената кандидатура на Шаленберг за канцлер, допълва БТА.

Още от "Светът"

Израелски удари в ивицата Газа през изминалото денонощие са причинили смъртта на близо 30 палестинци

Войната в ивицата Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато ислямисткото движение "Хамас" извърши изненадващо трансгранично нападение срещу израелска територия

Прочетете повече прочетете повече

"Джерусалем пост": Катар е представил на Израел и "Хамас" предложение за примирие, основано на плана на Стив Уиткоф

В същото време министърът по стратегическите въпроси на Израел Рон Дермер е провел разговори с висши американски служители относно идеи за прекратяване на конфликта в ивицата Газа и планиране на следвоенния период

Прочетете повече прочетете повече

Върховният съд на Полша потвърди резултатите от президентските избори въпреки многобройни оспорвания

Подкрепеният от опозиционната партия "Право и справедливост" (ПиС) историк Карол Навроцки спечели втория тур на президентските избори в Полша на 1 юни с 50,89 процента от гласовете

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени