България потвърди позицията си - РСМ да изпълни Договора за добросъседство

Отворени сме за конструктивен диалог с предстоящото Словенско председателство на Съвета на ЕС за намиране на взаимно приемливи решения

Заседание на Съвета Общи въпроси в Люксембург
Заседание на Съвета Общи въпроси в Люксембург Източник: МНвР
България потвърди позицията си относно европейската перспектива на Република Северна Македония по време на днешното редовно заседание на Съвета "Общи въпроси" (СОВ) в Люксембург, като същевременно е отворена за конструктивен диалог с предстоящото Словенско председателство на Съвета на ЕС за намиране на взаимно приемливи решения. Страната ни бе представена на заседанието на СОВ от заместник-министъра на външните работи Румен Александров. Беше обсъдено актуалното състояние на процеса на разширяване на ЕС.
 
Заместник-министър Александров потвърди, че подкрепената с Декларация на НС от 10 октомври 2019 г. Рамкова позиция на МС от 9 октомври 2019 г. относно европейската перспектива на Република Северна Македония остава валидна. "България продължава проучвателните консултации със Скопие в изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство. Подхождаме конструктивно и добронамерено, но очакваме Република Северна Македония да пристъпи към изпълнение на практика на поетите на високо ниво на 17 юни 2021 г. в София ангажименти, което ще позволи да се придвижим в положителна посока", заяви Румен Александров.
 
"Това включва изричния отказ на Република Северна Македония от териториални, малцинствени и исторически претенции към България, промяната на надписи/монументи, насаждащи омраза към България в Република Северна Македония, задействането на процес на реабилитация на жертвите на югославския комунизъм, репресирани заради българското си самосъзнание.  Независимо от двустранния ни диалог с Република Северна Македония, България настоява прилагането на Договора за добросъседство от страна на Република Северна Македония да бъде включено сред условията в бъдещата Преговорна рамка за присъединяване на Скопие към ЕС", подчерта заместник-министър Александров. 
 
България даде висока оценка за постиженията на Албания в процеса на реформи и потвърди подкрепата си за приемане на преговорната рамка на страната. Европейските министри подготвиха и редовното заседание на Европейския съвет на 24-25 юни 2021 г., на което ще бъдат обсъдени следните теми: COVID-19, икономическото възстановяване, миграцията и външните отношения. Съветът обсъди Комуникацията на Европейската комисия за поуките от санитарната криза и необходимостта от взаимодействие между държавите членки.
 
"България е сред първите държави, въвели дигиталния COVID -19 сертификат, което ще позволи постепенното връщане към свободното движение в ЕС след 1 юли 2021 г.", изтъкна заместник-министър Александров в дебата по темата. Държавите членки приветстваха и навременното влизане в сила на Решението за собствените ресурси като важна стъпка към икономическото възстановяване на Съюза.
 
Съветът "Общи въпроси" беше информиран от Европейската комисия за отношенията на ЕС с Конфедерация Швейцария, както и за актуалното състояние на процедурите по чл. 7 от Договора за ЕС за върховенството на правото в Полша и Унгария. След края на заседанието на Съвета "Общи въпроси", ръководената от заместник-министър Румен Александров българска делегация, взе участие в междуправителствените конференции с Република Сърбия и Република Черна гора.

Още от "Светът"

Британски генерал: Ако на британската армия й се наложи да се бие с руснаците тази вечер, тя ще се бие тази вечер

Изявлението на ген. Магоуън дойде, след като депутатите попитаха Магован в четвъртък колко британски бригади могат да стигнат до източния фланг на НАТО в случай на голяма ескалация от страна на Русия

Прочетете повече прочетете повече

Орбан няма да зачете заповедта за арест на Нетаняху, кани го в Унгария

Съдът издаде заповеди за арест в четвъртък на Нетаняху и на бившия му министър на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на "Хамас" Ибрахим ал-Масри за предполагаеми военни престъпления

Прочетете повече прочетете повече

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени