България настоява Руската федерация безусловно да изтегли всички свои сили и военна техника от суверенната територията на Украйна в нейните международно признати граници, а страната ни ще продължи да предоставя необходимата подкрепа за всички граждани, които бягат от войната.
Така представи българската позиция в годишнината от войната в Украйна заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев пред 11-ата извънредна специална сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк по повод войната. Българската позиция беше потвърдена и с гласуването по резолюцията на ОС на ООН, осъждаща Русия за агресията в Украйна.
За резолюцията, внесена от Киев гласуваха 141 държави, 32 се въздържаха, а на страната на Русия застанаха 6 страни: Беларус, Северна Корея, Еритрея, Мали, Никарагуа и Сирия, а седмият глас "против" беше на самата Русия.
В изказването си на извънредната сесия заместник-министър Коджабашев препотвърди, както сочи прессъобщение от МВнР, "последователната и категорична позиция на България относно силната подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници, включително териториални води, както и за нейното европейско бъдеще".
"Инвазията в Украйна доведе до хиляди жертви и ранени, масово разселване на цивилни и катастрофално унищожаване на критична гражданска инфраструктура”, заяви Костадин Коджабашев и отбеляза, че България ще продължи да предоставя необходимата подкрепа за всички граждани, които бягат от войната.
Акцент беше поставен и върху готовността на страната ни да участва според възможностите си във възстановяването на Украйна. Общото събрание на ООН прие, макар и необвързваща, резолюция, която призовава към установяване на мир в Украйна.
Приемането ѝ с такова огромно мнозинство има символично и морално значение и показва, че година след началото на войната международната общност не се е пропукала и продължава да осъжда руската агресия, а Москва може да разчита на подкрепата на една и съща "коалиция на позора".
За приемането на документа трябваха 2/3 от гласовете. "Беларус, Северна Корея, Еритрея, Мали, Никарагуа, самата Русия и Сирия. Многополюсният свят по руски. Мечтата на Путин се изпълни." Така саркастично разчете резултатите от таблото в ООН съветникът на украинския президент Володимир Зеленски Михайло Подоляк.
Сред въздържалите се са Китай, Индия, Пакистан, Куба, Иран, Казахстан, Армения и Република Южна Африка. Пекин обясни вота си с "желанието да се отчетат "разумните интереси" на двете страни".
"Това е силно свидетелство за солидарността на международната общност с украинския народ в контекста на годишнината от пълномащабната агресия на Руската Федерация. Мощна манифестация на глобалната подкрепа за "Украинската формула на мира", написа в Туитер Володимир Зеленски.
Резултатите от гласуването показват сплотеността на световната общност в отношението й към войната на Русия срещу Украйна, заяви върховният представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел в коментар за гласуването в Ню Йорк.