Българка е замесена в мащабна руска дезинформационна кампания в Австрия

Предполага се, че тя разпространявала послания, чиято цел е била да създадат недоверие в ръководството на Киев

Руска дезинформация и фалшиви новини
Руска дезинформация и фалшиви новини Източник: Depositphotos

Служители на австрийското разузнаване, които разследват българка за предполагаем шпионаж, са разкрили руска кампания за дезинформация, целяща да навреди на Украйна.  Министърът на вътрешните работи Герхард Карнер е изразил задоволството си от успеха на австрийските служби за сигурност в борбата срещу дезинформацията.

 

Предполага се, че заподозряната за шпионаж е ръководила мащабни усилия в Австрия и Германия за разпространяване на послания, които изглеждат като проукраински, но с използването на националистически и дясноекстремистки език, като се е стремял да създаде недоверие в ръководството на Киев, се казва в изявление на Министерството на вътрешните работи във Виена от понеделник. Българката е служила за контакт с руски оперативни работници и е получавала материали за кампанията.

 

Заподозряната е признала, че е работила за шпионската клетка, предимно през 2022 г., според министерството. Данните за схемата са били открити при обиск в дома ѝ през декември.

 

Австрия е неутрална страна във военнно отношение, където се намират седалищата на няколко големи международни организации и е домакин на изнесени дипломатически мисии, които често се използват като прикритие за шпионска дейност. Тя отдавна се смята за един от центровете за шпионска дейност в Европа.

 

Крайнодясната Партия на свободата спечели най-много гласове на федералните избори в Австрия миналата година, отчасти благодарение на това, че в кампанията си обещаваше да прекрати подкрепата за Украйна и да подобри връзките с Русия. Нейният лидер Херберт Кикъл беше блокиран от властта от тристранна коалиция, която включва консерватори, социалдемократи и либерали.

 

Властите проучват връзките между Ян Марсалек, избягал бивш висш ръководител на несъществуващата фирма за разплащания Wirecard, и членове на австрийските разузнавателни служби, отчасти във връзка с нахлуването в шпионски агенции, когато Кикъл беше министър на вътрешните работи през 2018 г.

Още от "Светът"

Премиерът Желязков в Париж: България предлага да е домакин на многонационален морски координационен център за осигуряван

Българското предложение предвижда центърът да осигурява постоянно морско наблюдение и ранното предупреждение за потенциални заплахи и враждебни дейности

Прочетете повече прочетете повече

Славата се завръща в Рим на 16 май, когато филмът "Гладиатор II" ще бъде наличен за стрийминг ексклузивно по SkyShowtime

kyShowtime е най-новата услуга за стрийминг в Европа. Съвместно начинание на Comcast и Paramount Global, SkyShowtime предоставя най-доброто развлечение от Холивуд и местни продукции, събрани на едно място

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени