Башар Асад e прехвърлил $250 млн. в брой в Москва

Това съобщи "Файненшъл таймс"

Долари
Долари Източник: Zonanews

Централната банка на Башар Асад e прехвърлила около 250 милиона долара в брой в Москва за период от две години, когато тогавашният сирийски диктатор е бил задължен на Кремъл за военната подкрепа и неговите роднини тайно са купували активи в Русия, съобщи "Файненшъл таймс".

 

Вестникът е разкрил записи, показващи, че режимът на Асад, макар и с остър недостиг на чуждестранна валута, е изпратил банкноти с тегло близо два тона в банкноти от 100 долара и банкноти от 500 евро на московското летище "Внуково”, за да бъдат депозирани в санкционирани руски банки между 2018 г. и 2019 г. 

 

Необичайните трансфери от Дамаск красноречиво показват как Русия, ключов съюзник на Асад, която му предостави военна подкрепа за удължаване на режима му, се е превърнала в една от най-важните дестинации за парите на Сирия, след като западните санкции я изтласкаха от финансовата система. 

 

Башар Асад и съпругата му Асма
Башар Асад и съпругата му Асма Източник: Twitter

Опозиционни фигури и западни правителства обвиниха режима на Асад, че ограбва богатството на Сирия и се насочва към престъпна дейност, за да финансира войната и собственото си обогатяване. Доставките на пари в брой за Русия съвпадат с периода, в който Сирия стана зависима от военната подкрепа на Кремъл, включително от наемници от групата "Вагнер", и голямото семейство на Асад се впусна в купуване на луксозни имоти в Москва, отбелязва "Файненшъл таймс", цитиран от БНР.

 

Вестникът цитира Еяд Хамид, старши изследовател в Програмата за правно развитие на Сирия, който покочва, че "Русия е била убежище за финансите на режима на Асад от години и че Москва се е превърнала в "център" за избягване на западните санкции, наложени след бруталното потушаване на бунта срещу Асад през 2011 година". 

 

Бягството на Асад в Москва, когато бунтовниците се приближиха към Дамаск, дори разгневи някои бивши лоялни привърженици на режима, които виждат в това доказателство, че той следва единствено личния си интерес.

Още от "Светът"

Тръмп заяви, че САЩ "не са длъжни да подкрепят НАТО", тъй като европейските страни не са подкрепили Вашингтон в конфликт

САЩ не се консултираха с европейските си съюзници относно решението си да нанесат удари по Иран в края на миналия месец, а много от лидерите на страните от алианса се противопоставиха на тази акция

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп отправи нова остра критика към Великобритания, нарече британските военни кораби "играчки"

Британското правителство даде на по-късен етап разрешение от британски бази да бъдат предприети "отбранителни" действия на САЩ срещу ирански ракетни позиции

Прочетете повече прочетете повече

Командващият ядрените сили на САЩ заяви пред Сената, че не вижда необходимост от изпитания на ядрени бойни глави

Ричард Корел подкрепи днес заключението на Министерството на енергетиката и Пентагона, че ядреният арсенал на САЩ е безопасен и надежден

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Последни новини

Най-четени