Байдън готви изгонването на нови руски дипломати за шпионаж

Изтегля американските части от Ирак

Американският президент Джо Байдън
Американският президент Джо Байдън Източник: The White House

Администрацията на американския президент Джо Байдън обмисля възможността за изгонване на руски дипломати от страната и налагане на нови санкции в отговор на враждебни действия, приписвани на Русия. Агенция "Блумбърг" съобщи за това, позовавайки се на неназовани американски служители. Според тях администрацията на Белия дом е приключила разследване на предполагаеми "неправомерни действия" от страна на Русия, включително предполагаема намеса в изборите и кибератаки срещу правителствени агенции чрез програмата "Соларни ветрове". Според източници санкциите срещу лица и организации от Руската федерация, както и "експулсирането на руски разузнавачи", които според Вашингтон може да са в САЩ "под дипломатическо прикритие", се считат за потенциални ответни мерки мерки.

 

Както е казал един от събеседниците на агенцията, ответните стъпки на американската страна вероятно ще включват санкции, включително санкции срещу хора, близки до руския президент Владимир Путин, както и срещу органи, свързани с намеса в изборите. Говорителят на Белия дом Джен Псаки заяви, че САЩ ще отговорят до дни на кибератаката и други действия, свързани с Русия. Междувременно Багдад и Вашингтон ще се споразумеят за график за изтегляне на американските бойни части от Ирак. Това ще стане чрез преговори, които ще се проведат покъсно. Това се посочва в съвместно американско-иракско писмено изявление, уточнява АП. Консултациите се проведоха във формат на видеоконференция. Националните делегации бяха водени от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън и иракския външен министър Фуад Хюсеин.

 

Във връзка с нарастващия потенциал на иракските сили за сигурност, страните потвърдиха, че сега задачата на силите на САЩ и коалицията е да обучават и инструктират, което позволява да се изтеглят всички останали бойни части от Ирак. В документа се казва още, че иракското правителство е потвърдило ангажимента си да защити персонала, конвоите и дипломатическите съоръжения на глобалната коалиция. Освен това базите, в които са разположени служителите на САЩ и коалицията, са изключително иракски и че чуждестранното военно присъствие служи само за подкрепа на усилията на Ирак в борбата Ислямска държава.

 

Както обяви по-рано в сряда министър-председателят на Ирак Мустафа ал Казими, повишаването на нивото на бойна готовност на националната армия и силите за сигурност, както и успехът в борбата срещу терористите, ще позволи изтеглянето на до 60% на чуждестранния военен контингент. В средата на март президентът на Ирак Барам Салех поясни, че броят на американските войски в страната не надвишава 2500 души. На 5 януари парламентът на арабската република прие резолюция, изискваща пълното изтегляне на всички чужди войски от нейна територия.

Още от "Светът"

Конституционният съд на Южна Корея потвърди импийчмънта на президента Юн Сук-йол и го отстрани от длъжност

След отстраняването на Юн от власт съгласно конституцията на страната в рамките на 60 дни трябва да бъдат произведени извънредни президентски избори

Прочетете повече прочетете повече

Надзорният орган на Пентагона започва разследване относно използването на приложението Signal за планиране на ударите в

Целта на тази проверка е да се определи степента, в която министърът на отбраната и други служители на министерството са спазвали политиките и процедурите на министерството на отбраната

Прочетете повече прочетете повече

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени