Президентът на САЩ Джо Байдън одобри доставката на противопехотни мини за Украйна, които биха могли да засилят отбраната на въоръжените сили на Украйна в Донбас,
съобщи The
Washington
Post, който се позовава на източници сред американски служители.
"Русия атакува украинските позиции на изток, въпреки загубите (...) Все повече и повече селища могат да паднат. Тези мини са създадени специално за борба с това", е казал един от събеседниците на изданието. Той също така е добавил, че мините, комбинирани с други оръжия, които САЩ са прехвърлили на Украйна, ще допринесат за "по-ефективна отбрана".
Промяната е предизвикана от вълните руски военни, атакуващи на фронта, от обещанието на Киев да не ги поставя в гъсто населени райони, както и защото те са от т.нар. неустойчив тип - след време се самоунищожават или се задействат с батерии, които с времето се изтощават и мините стават безопасни.
Според Конвенцията на ООН от Отава противопехотните мини са забранени за използване и складиране. Съединените щати, подобно на Русия, не са сред 164-те страни, подписали споразумението, но Украйна го ратифицира през 2005 г. Съгласно условията на конвенцията, страната, която я е одобрила, не може да се оттегли от договора до края на въоръжения конфликт, в който е страна.
По-рано членът на Института на ООН за изследване на разоръжаването (UNIDIR) Марк Хизни заяви, че Украйна и Русия използват противопехотни мини на бойното поле. Министерството на отбраната на Украйна отрече това, настоявайки, че Киев спазва всички международни задължения. Русия от своя страна обвини Украйна, че използва мини "Лепесток" за миниране на граждански обекти в Донбас.