Администрацията на президента Джо Байдън е позволила на Украйна да използва предоставени от САЩ оръжия, за да нанася удари дълбоко в руска територия, казаха пред Ройтерс три източника, запознати с въпроса. Това е значителна промяна в политиката на Вашингтон в конфликта между Украйна и Русия.
Украйна планира да извърши първите си атаки с голям обсег през следващите дни, казаха източниците, без да разкриват подробности поради опасения за оперативната сигурност. Белият дом отказа коментар.
Ходът на Съединените щати два месеца преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност на 20 януари идва след месеци на искания на украинския президент Володимир Зеленски да позволи на украинските военни да използват американски оръжия, за да поразяват руски военни цели далеч от границата си.
Промяната идва след разполагането на севернокорейски сухопътни войски от Русия в допълнение към собствените си сили, развитие, което предизвика тревога във Вашингтон и Киев. Първите дълбоки удари вероятно ще бъдат извършени с ракети ATACMS, които имат обсег до 190 мили (306 км), според източниците.
Въпреки че някои американски служители изразиха скептицизъм, че разрешаването на удари с голям обсег ще промени цялостната траектория на войната, решението може да помогне на Украйна в момент, когато руските сили постигат успехи и евентуално да постави Киев в по-добра преговорна позиция, когато и ако се проведат преговори за прекратяване на огъня.
Не е ясно дали Тръмп ще отмени решението на Байдън, когато встъпи в длъжност. Тръмп отдавна критикува мащаба на финансовата и военната помощ на САЩ за Украйна и обеща да сложи край на войната бързо, без да обясни как.
Все пак някои републиканци в Конгреса призоваха Байдън да разхлаби правилата за това как Украйна може да използва оръжия, предоставени от САЩ.
Русия предупреди, че ще види ход за разхлабване на ограниченията за използването на американски оръжия от Украйна като голяма ескалация.