Беларус предостави убежище на полски съдия беглец, издирван по обвинения в шпионаж

Дезертирането на Шмит предизвика шок в Полша, която отдавна изпитва недоверие към Русия

Обвиненият в шпионаж полски съдия Томаш Шмит
Обвиненият в шпионаж полски съдия Томаш Шмит Източник: Belta

Властите в Минск предоставиха убежище на бивш полски съдия, който беше обвинен в шпионаж у дома след бягството си през май в Беларус, който е съюзник на Кремъл, предаде Асошиейтед прес. В публикуван указ автократичният президент на Беларус Александър Лукашенко описва Томаш Шмит като "преследван по политически причини" в родината си. Полша е членка на ЕС и НАТО и даде силна подкрепа на Украйна във войната й срещу руската агресия.

 

Бягството на Шмит в Беларус през май насочи вниманието към Полша като ключова мишена за дейността на руското разузнаване и разпали ожесточен политически спор за обстоятелствата около бързото му изкачване в йерархията на полската съдебна система.

 

Прокуратурата и специалните служби на Полша започнаха разследване същия месец, след като медиите в Беларус съобщиха, че Шмидт е пристигнал в страната и е поискал защита. Варшава отговори дни по-късно, като постави Шмид в списък с издирвани, стъпка към международна заповед за арест по обвинения в шпионаж, която ще ограничи възможността му да пътува в чужбина.

 

Полските служители работят, за да определят доколко класифицираната информация, известна на Шмит, може да навреди на интересите на Варшава и нейните западни съюзници. Премиерът на Полша Доналд Туск публично нарече Шмит предател.

 

Шмит избяга в Беларус, след като подаде оставка от поста си на съдия във Варшавския административен съд. Той посочи в публично изявление, че го прави в знак на протест срещу "вредната и несправедлива" политика на Полша спрямо Беларус и Русия. Малко по-късно Шмит се появи на пресконференция в Беларус, възхвалявайки режима на Лукашенко и представяйки се като жертва на репресии.

 

По-късно същия месец полски съд отне имунитета на Шмит и той може да бъде съден задочно по обвинения в шпионаж, които магистратът отрича.

Шмит беше известен в Полша с участието си в онлайн клеветническа кампания през 2019 г. срещу други съдии, която беше спонсорирана от министерството на правосъдието при предишното дясно правителство. Три години по-късно той изглежда промени позицията си, появявайки се в телевизионен документален филм, за да разобличи неетичното според него поведение на съдии, близки до управляващата партия. Дезертирането на Шмит предизвика шок в Полша, която отдавна изпитва недоверие към Русия.

 

Беларус е един от малкото близки съюзници на Кремъл след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. и Лукашенко разчита на субсидиите и подкрепата на Москва. В замяна той позволи на Москва да използва беларуска територия, за да изпрати войски и оръжия в съседната държава и да разположи тактически ядрени оръжия на беларуска земя.

 

Властите в Минск засилват репресивните мерки преди президентските избори през януари, на които диктаторът Лукашенко се бори за седми мандат, включително чрез арести на стотици хора, които са показали солидарност с Киев.

 

Властите отговориха на масовите протести след масово оспорваните избори на Лукашенко през 2020 г. с широкообхватни репресии, при която бяха арестувани около 65 000 души. Основни опозиционни фигури или бяха хвърлени в затвора, или избягаха от страната, а правоза

щитници казват, че Беларус държи около 1300 политически затворници.

Още от "Светът"

ЕС ще подготви контрамерки срещу реципрочните мита на САЩ, каза Урсула фон дер Лайен

Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата, посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд.

Прочетете повече прочетете повече

Великобритания и Италия се обявиха за диалог, а Канада ще излезе с контрамерки - реакции на западни страни на новите мит

Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него

Прочетете повече прочетете повече

Дания ще купи от Франция няколкостотин ракети "Мистрал 3", съобщи Елисейският дворец

Дания, която неотдавна отпусна допълнителен бюджет от почти 7 млрд. евро за своята отбрана, обяви също така закупуването на 130 финландски бронетранспортьора "Патрия" за 1,9 млрд. крони (254 млн. евро)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени