Белият дом: Срещата Тръмп-Путин ще бъде "упражнение по слушане" за американския президент, който в бъдеще може да посети Русия

От Вашингтон са намалили очакванията за бързо постигане на примирие във войната в Украйна

Путин и Тръмп
Путин и Тръмп Източник: Прессекретариат на Президента на РФ

Насрочената за петък на американска земя среща между президентите на САЩ - Доналд Тръмп, и на Русия - Владимир Путин, ще бъде "упражнение по слушане за президента" Тръмп, обяви Белият дом днес, предаде Ройтерс. От Вашингтон са намалили очакванията за бързо постигане на примирие във войната в Украйна, допълва световната агенция.

 

Белият дом официално обяви днес, че срещата Тръмп-Путин ще бъде в петък в град Анкоридж, в американския щат Аляска. "Само една от страните в тази война ще бъде представена на срещата, така се пада на президента да отиде и да получи по-ясна и по-добра представа как да сложим край на тази война", каза говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Белия дом. "Това е упражнение по слушане за президента", добави тя.

 

В бъдеще самият Тръмп може да посети Русия. "Може би има планове в бъдеще (Тръмп) да пътува за Русия", заяви Левит. Основни въпроси остават нерешени преди заявената среща на лидерите на САЩ и Русия, отбелязва Ройтерс. Тръмп вече каза, че Москва и Киев ще трябва да направят териториални отстъпки.

 

Украинският президент Володимир Зеленски бе заявил, че конституцията на страната му изключва подобна сделка и че никакво споразумение не може да бъде постигнато без участието на Украйна в преговорите.

Белият дом отказа да коментира разговорите между Тръмп и Зеленски преди срещата на американския държавен глава с Путин. Президентът на САЩ каза вчера, че Зеленски може да бъде поканен на следваща среща с руския държавен глава.

 

"Президентът храни дълбоко уважение към всички страни в конфликта и се опитва да сложи край на този конфликт", посочи Левит. Тръмп ще участва във виртуални разговори  за Украйна утре преди срещата си с Путин в петък, обяви междувременно телевизия Си Ен Ен, позовавайки се на служител на Белия дом.

 

Вчера Германия съобщи, че свиква поредица видеоконференции на най-високо ниво утре, за да се подготви за срещата на върха, включително една (в 16:00 ч.  българско време) между европейски лидери, украинския президент Володимир Зеленски, Тръмп и американския вицепрезидент Джей Ди Ванс.

Още от "Светът"

Тръмп ще участва във видео разговор за Украйна с Еманюел Макрон, Фридрих Мерц и Киър Стармър

Украинският президент разговаря снощи с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган и с емира на Катар. Той е изразил позицията на своята страна, че не приема лош мир и териториални отстъпки

Прочетете повече прочетете повече

Унгария бойкотира ЕС по повод усилията на Доналд Тръмп за мир в Украйна

По време на унгарското председателство на ЕС през втората половина на 2024 г. Орбан подразни останалите лидери, като посети президента Владимир Путин в Москва и се представи като медиатор

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп каза, че Украйна и Русия ще трябва да направят териториални отстъпки една на друга, за да има мир

Зеленски заяви в понеделник, че отстъпки към Москва няма да я убедят да прекрати военните действия и че е необходимо да се засили натискът върху Кремъ

Прочетете повече прочетете повече

Израелските сили обявиха, че са ликвидирали журналист на "Ал Джазира", който ръководел терористична клетка на "Хамас"

Медията каза, че при израелския удар, насочен по палатката на журналистите, са загинали общо петима нейни журналисти – освен Аш Шариф и двама кореспондент, и двама оператори

Прочетете повече прочетете повече

Европейски лидери с декларация за Украйна: Международни граници не трябва да бъдат променяни със сила

Само подход, съчетаващ активна дипломация, подкрепа за Украйна и натиск върху Руската федерация" може да сложи край на войната, се посочва в документа

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени