Един от най-близките хора на Владимир Путин разкри пред The Sun какъв е единственият начин войната в Украйна да приключи. По думите му войната не може да бъде решена на фронта, а единствено със свалянето на режима на Путин.
Руският икономист Андрей Иларионов от 2000 до 2005 г. е съветник на Путин и е смятан за един от най-доверените му съюзници. След като напуска поста си обаче се превръща в критик на режима в Кремъл и оттогава живее в САЩ. Едва ли има друг човек, който да познава руския президент по-добре от Иларионов.
Икономическият експерт в предишни свои интервюта е казвал, че войната между Русия и Украйна всъщност започва още през 2003 с инцидента на остров Тузла* в Керченския проток. Още тогава Путин е имал амбиции един ден Украйна да капитулира и да стане руска територия.
Пред The Sun Иларионов каза, че 71-годишният Путин още от първите мигове на управлението си е насочил своя мерник към Украйна и никога няма да се откаже от тази своя империалистична амбиция. "Той е решен да постигне целите си", каза Иларионов.
Бившият съветник на Кремъл посочи, че ако Путин си постави дадена цел, то той е много сериозен в намерението си да я постигне. "Той е много сериозен в обмислянето и подготовката за постигане на своите цели. В главата си чертае не един сценарий, не два, а десетки. И ако наистина реши да направи нещо, няма да го забрави", сподели Иларионов. "Ще опита два, три пъти, докато не бъде постигнато. Не са много случаите, в които той се е отклонил от намеренията си", добави той.
Андрей Иларионов смята, че войната в Украйна може да бъде спряна само по един начин – ако западните страни сформират съюз с цел сваляне на режима на Путин.
"Досега никой не си е поставял тази цел. Нито президентът на САЩ, никой от европейските лидери, нито дори президентът на Украйна Володимир Зеленски с неговата така наречена формула за мир. Той не създаде формула за победа. Единственият начин да имаме средносрочна сигурност за Източна Европа и Европа е просто да свалим режима на Путин", каза Иларионов.
Бившият съветник на Путин разкрива, че в първите години на своето управление той е бил много положително настроен към западните страни, но всичко се променя с войната в Ирак през 2003. Американците извършват инвазия по нареждане на Джодж Буш-младши – въпреки аргументите на Путин против това – което се оказва повратна точка в позицията на руския президент спрямо САЩ и другите страни от НАТО. В крайна сметка аргументите на Путин против войната в Ирак се оказват верни. "Не трябва да пренебрегваме това, че Путин е доста умен", каза Иларионов.
Иларионов открито осъди руската инвазия в Украйна и нарече руската политика "катастрофа". Но бившият съветник вярва, че войната с Путин може да бъде спечелена. "Твърдото ми убеждение е, че войната в Украйна може да бъде спечелена и победата може да бъде постигната само ако в битката участват не само Украйна, но и приятелите на Украйна", каза той.
"Концепцията, че Украйна може да се защити сама, не дори да победи, но да се защитава сама е напълно погрешна. Украйна не може сама. Само съвместните усилия на обичащите демокрацията държави могат да защитят Украйна, да спрат агресора и да донесат победата", посочи бившият съветник на Путин.
*През 2003 г. Руската федерация за първи път се опита да окупира и незаконно анексира територията на независима Украйна и разкри пред украинците и целия свят своите агресивни планове по отношение на Кримския полуостров. Този акт на хибридна руска агресия срещу Украйна се фокусира върху малкия, но стратегически важен остров Тузла. Без никакво предупреждение Русия започва да строи път към Тузла, за да го свърже с руския бряг. Конфликтът около острова беше използван от руското ръководство, за да оспори официално претенциите на Украйна, както и да види каква ще е международната реакция на тази инвазия на чужда територия.