Бившият премиер Дейвид Камерън стана външен министър на Великобритания

Риши Сунак уволни вътрешния си министър Сюела Бравърман, която заяви, че полицията е била твърде мека спрямо пропалестинските демонстранти

Дейвид Камерън
Дейвид Камерън Източник: Ройтерс

Британският премиер Риши Сунак предприе изненадващи рокади в правителството днес. Бившият министър-председател Дейвид Камерън става външен министър на Обединеното кралство. Това се случи след като Сунак днес уволни спорната министърката на вътрешните работи Сюела Бравърман, а мястото ѝ зае досегашният външен министър Джеймс Клевърли. Промените в кабитета вече са одобрени от краля.

 

През последните дни Бравърман се озова в центъра на няколко обществени дебата. Тя обвини британската полиция, че е проявила прекалена меко отношение към пропалестински демонстранти.

 

Под натиска на опозиционни депутати и членове на управляващата Консервативна партия, които призоваха за отстраняването на Сюела Бравърман, Сунак се обърна срещу вътрешния министър, като помоли тя "да напусне правителството".

 

Бравърман се противопостави на Риши Сунак, като публикува статия, в която отправи критики към полицията, че е прилагала "двойни стандарти" в реакцията си при пропалестинска проява миналата събота. Повече от 140 души бяха арестувани при демонстрацията, след като крайнодесни контрапротестиращи влязоха в сблъсък с полицията, опитваща се да ги държи далеч от 300 000 пропалестински демонстранти.

 

Според критици позицията на Бравърман е допринесла за увеличаването на напрежението по въпроса, което е принудило Сунак да предприеме действия.

 

Въпреки това уволнението на една от водещите фигури в дясното крило на партията може да създаде трудности за премиера, който се опитва да обедини формацията си и да я подготви за изборите, планирани за следващата година, отбелязаха Пи Ей мидия и ДПА, цитирани от БТА.

Още от "Светът"

Доналд Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол" на стойност $175 милиарда

$175 млрд. е предварителната официална оценка на стойността на програмата, но Бюджетната служба на Конгреса на САЩ изчисли, че само космическият компонент на "Златния купол" може да струва $524 млрд. за 20 години

Прочетете повече прочетете повече

ЕС одобри новите санкции срещу Русия; датата за влизането им в сила ще бъде определена допълнително

ЕС налага ограничителни мерки срещу "Сургутнефтегаз" и над 45 руски дружества и граждани, които осигуряват дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване и логистична подкрепа за руските войски

Прочетете повече прочетете повече

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели парламентарните избори, но не успя да си осигури мн

Очаква се Демократичният съюз да формира правителство на малцинството в условията на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодясна популистка партия "Стига!"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени