Блеър критикува западното изтегляне от Афганистан

По-рано Блеър нарече решението на Баxдън да изтегли САЩ от Афганистан "малоумно"

Тони Блеър
Тони Блеър Източник: Getty Images

Бившият британски премиер Тони Блеър, който започна войната в Афганистан срещу талибаните през 2001 година "рамо до рамо"със Съединените щати, защити тогавашната интервенция, но отново критикува сегашната стратегия на съюзниците, която доведе до "опасно и ненужно", по неговите думи, изтегляне на войските от страната. Блеър направи тези коментари в Кралския институт на обединените родове войски преди отбелязването на 20 години от атентатите в Америка на 11 септември 2001 година, съобщава БНР.

 

Тони Блеър посочи, че най-тревожното за него напоследък е усещането, че Западът е загубил способността си да формулира стратегия, че неговите кратксрочни политически императиви просто са свили пространството за дългосрочно мислене, а това дава повод не само на съюзниците, но и на противниците да мислят, че времето на Запада е отминало.

 

"Моето поколение лидери може би бяхме наивни да мислим, че можем да преустроим държави или може би преустройството трябваше да подължи по-дълто. Ние обаче никога не трябва да забравяме, когато наблюдаваме в медиите жените на Афганистан, които бягат от страх за живота си, културата и гражданското общество, че нашите ценности все още са тези, които свободните хора избират".

 

Тони Блеър защити нахлуването в Афганистан през 2001 година, когато бе поведена така наречената "война срещу терора". Неговата критика е към настоящата стратегия и "малоумното решение" на Джо Байдън за изтеглянето на войските, както го нарече по-рано. Той каза, че думите на Байдън за "край на войните завинаги" е просто лозунг, че съюзниците не са приключили тази война, а само участието си в нея, а това е различна концепция.

 

Според Блеър със завръщането на талибаните на власт заплахата от страна на джихадистките групировки се засилва. Той повтори дългогодшоно си убеждение, че тероризмът може да бъде победен само с комбинация от "твърда и мека сила" и призова световните сили, включително незападните съюзници, да възприемат по-единен подход.

Още от "Светът"

Джорджеску и Ласкони отиват на втори тур на президентските избори в Румъния

Трето място заема премиерът и вече бивш лидер на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку с 1 768 761 гласа или 19,15 процента. Четвърти е лидерът националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион (АУР) с 13,86 процента

Прочетете повече прочетете повече

Проруски кандидат печели първия тур на изборите за президент на Румъния

Джорджеску, който не принадлежи към никоя партия, също обеща да сложи край на това, което той нарича сервилност към Европейския съюз и НАТО, особено по отношение на подкрепата за Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени