Блинкен: Украйна си върна около 50% от първоначално превзетата територия

На въпроса дали Украйна ще получи от произведените в САЩ изтребители Ф-16, Блинкън отговори, че според него това ще стане

Антъни Блинкен
Антъни Блинкен Източник: Държавен департамент на САЩ

Украйна си върна около половината от превзетата от Русия територия по време на инвазията, каза днес държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в интервю за CNN. Той посочи обаче, че украинците ги чака много тежка битка.

 

Украйна "вече си върна около 50 процента от първоначално превзетата територия", каза Блинкън. "Все още е относително началото на контранастъплението. Трудно е", каза той и добави, че "нещата няма да се решат през следващите седмица-две", а вероятно ще отнеме няколко месеца.

 

В края на миналия месец президентът Володимир Зеленски беше цитиран да казва, че напредъкът на контраофанзивата срещу руските сили е "по-бавен от желаното".

 

На въпроса дали Украйна ще получи от произведените в САЩ изтребители Ф-16, Блинкън отговори, че според него това ще стане. "И важното е да се уверим, че когато това стане, те ще бъдат правилно обучени, ще могат да поддържат самолетите и да ги използват по интелигентен начин".

 

Коалиция от 11 държави ще започне да обучава украински пилоти да управляват Ф-16 през август в Дания. Тренировъчен център ще бъде открит и в Румъния.

Още от "Светът"

Тръмп се срещна с Нетаняху в търсене на споразумение за спиране на войната в Газа

Нетаняху отново изключи възможността за създаване на пълноценна палестинска държава, като заяви, че Израел "завинаги" ще запази контрола си върху сигурността в ивицата Газа

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп нарече плановете на Мъск да създаде нова партия абсурдни и объркващи

Мъск похарчи милиони долари, за да подкрепи кампанията за преизбиране на Тръмп през 2024 г. и за известно време редовно се появяваше до президента в Овалния кабинет на Белия дом и на други мест

Прочетете повече прочетете повече

Френското разузнаване: Китай използва посолствата си, за да подкопава продажбите на френските изтребители "Рафал“

военните аташета в китайските посолства по света са причинили спад в продажбите на "Рафал", след като са се опитали да убедят страни, които вече са поръчали френския изтребител, сред които и Индонезия, да не купуват повече от този модел

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени