Блинкен: Всеки агресор да знае, че посегне ли на страна от НАТО, ще си има работа с всички останали

Утре ще обсъдим нарастващата руска агресия срещу държави от НАТО и как да противодействаме, заяви Марк Рюте

Антъни Блинкен и Марк Рюте
Антъни Блинкен и Марк Рюте Източник: NATO

Всеки агресор трябва да знае, че посегне ли на една страна от НАТО, ще си има работа с всички останали. Това е най-добрият начин за сдържане на агресорите, заяви днес държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен преди началото на двудневното заседание на външните министри от пакта в Брюксел.

Причината толкова много страни да инвестират в алианса и нови да искат да се присъединят, е, че това е най-добрата защита срещу война. С присъединяването към НАТО всеки съюзник приема, че нападението срещу един е удар срещу всички, добави той.

Антъни Блинкен и Марк Рюте
Антъни Блинкен и Марк Рюте Източник: NATO

Работата в последните години укрепи алианса, приети бяха нови членове, придобити бяха нови способности. Споделяме тревогата за Украйна, но сме още по-решени да осигурим това, от което украинците се нуждаят, за да се справят на бойното поле и да преодолеят последиците от ударите по тяхната енергийна мрежа, каза държавният секретар.

По неговите думи руският президент Владимир Путин се опитва отново да използва зимата като оръжие. Няма да му позволим да остави украинците в тъмнина и студ, посочи Блинкен, цитиран от БТА.

 

Антъни Блинкен и Марк Рюте
Антъни Блинкен и Марк Рюте Източник: NATO

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте отбеляза, че обстановката на бойното поле в Украйна е трудна. Утре ще обсъдим нарастващата руска агресия срещу държави от НАТО и как да противодействаме, добави той. Рюте поздрави САЩ, Швеция, Великобритания, Естония, Норвегия и Германия за обявените наскоро допълнителни доставки на оръжие за украинците.

Още от "Светът"

Германия реши да бъде първата в Европа, която ще изгради сателитна система за проследяване на балистични ракети

Разработването на руската балистична ракета "Орешник" и враждебната политика на Доналд Тръмп към Европа правят задачата за разработване на собствена сателитна система неотложна

Прочетете повече прочетете повече

Киър Стармър призова за задълбочаване на отношенията на Великобритания с Китай в условията на сегашните "времена на пред

Отдавна съм заявил ясно, че Великобритания и Китай се нуждаят от дългосрочно, последователно и всестранно стратегическо партньорство, каза Стармър на своя домакин

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп заяви, че в момента към Иран се приближава още една "армада"

Не е ясно дали Тръмп има предвид американския самолетоносач "Ейбрахам Линкълн" и придружаващите го военни кораби, които пристигнаха в Близкия изток в понеделник, или говори за друга ударна група американски бойни кораби

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени