Броят на работните часове се е увеличил с 14% в пандемията

Все повече хора споделят за проблеми с психичното си здраве тази година, в сравнение с 2020 година

Бърнаутът е най-разпространен сред младото поколение
Бърнаутът е най-разпространен сред младото поколение Източник: Zonanews
Все повече хора споделят за проблеми с психичното си здраве тази година, в сравнение с 2020 г., показва глобално проучване на Adecco Group сред 14 800 респонденти от 25 държави на възраст между 18 и 60 години.
 
Опазването на психичното здраве e все по-сериозен проблем за служителите по време на пандемичната обстановка и се превръща в най-голямото предизвикателство в новия модел на работа, сочи докладът. Всеки трети от анкетираните споделя, че психичното му здраве се е влошило през последните 12 месеца. Това са предимно жените и представителите на бейби бум поколението.
 
Анализът констатира също, че само за последната година броят на работните часове се е увеличил с 14%, като 63% от служителите посочват, че работят повече от 40 часа седмично. Това обяснява факта защо бърнаутът е очертан като причина за безпокойство от близо 40% от работната сила по света.
 
Бърнаутът е най-разпространен сред младото поколение, като над половината млади лидери (54%) казват, че вече са го изпитали. За представителите на поколение Z и милениалите има 10% по-голяма вероятност да изпаднат в професионално прегаряне в сравнение с поколение X и бейби бумърите.
 
На фона на тези данни действията на компаниите са от изключително голямо значение. 7 от 10 души в проучването казват, че за тях ще бъде важно в бъдеще да получават подкрепа за психичното си здраве на работното място. Близо три четвърти очакват компанията им да обръща повече внимание на това предизвикателство.
 
Новият модел на работа и липсата на физически контакт обаче затруднява над половината от мениджърите (53%) да разберат кога служителите им имат проблеми с психичното благополучие или са претоварени от работа и са в бърнаут (51%). Затова изграждането на работна среда, култура и набор от умения, които промотират и поддържат доброто психично здраве на всички нива в организацията ще бъде в основата при хибридния модел на работа, отбелязват експертите.
 
Компаниите следва да измерват успеха и по допълнителни показатели освен чистата печалба. Освен нея важни са положителната култура, сигурността на работното място, благополучието и развитието, за да се гарантира, че позитивите от пандемията като по-добра гъвкавост, възможности и продуктивност няма да бъдат изгубени.

Още от "Светът"

Вътрешният министър на Германия не иска да се бърза със забрана на партията "Алтернатива за Германия"

През последните години партията печели популярност, използвайки общественото недоволство от икономическата ситуация и нарастващата тревога по въпросите на имиграцията

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени