Броят на загиналите при наводненията в Тексас достигна 82 души

Наводненията бяха причинени от река Гуадалупе, която излезе от бреговете си след проливни дъждове в централната част на Тексас в петък, Денят на независимостта на САЩ

Наводненията в Тексас
Наводненията в Тексас Източник: X

Броят на загиналите при катастрофалните наводнения в Тексас достигна най-малко 82 души, включително най-малко 28 деца, а операцията по издирването на изчезнали момичета от летен лагер продължава трети ден и опасенията от нови внезапни наводнения предизвикаха нови евакуации.

 

Шериф Лари Лейта от окръг Кер в Тексас, който се намира в епицентъра на засегнатия район, заяви, че 68 души са загинали при наводненията само в неговия окръг, сред които 28 деца. Губернаторът на Тексас Грег Абът заяви на пресконференция снощи, че в други части на Тексас има още загинали и потвърди, че 41 души са в неизвестност.

 

Президентът Доналд Тръмп поднесе съболезнования на жертвите и заяви, че вероятно ще посети района в петък. Администрацията му е в контакт с Абът, добави той. "Това, което се случи, е ужасно, абсолютно ужасно. Затова казваме: Бог да благослови всички хора, които преживяха толкова много, и Бог да благослови щата Тексас", заяви той пред репортери в Ню Джърси.

 

Летният лагер "Кемп Мистик", християнски лагер за момичета, който съществува от почти век, бе едно от най-тежко засегнатите от наводненията места. Според Лейта все още се издирват 10 момичета от лагера и един служител.

 

"Беше просто ужасно да се види през какво са преминали тези малки деца", каза Абът, който отбеляза, че е обиколил района в събота и се е ангажирал да продължи усилията за намиране на изчезналите.

 

Наводненията бяха причинени от река Гуадалупе, която излезе от бреговете си след проливни дъждове в централната част на Тексас в петък, Денят на независимостта на САЩ.

 

Началникът на Отдела за управление на извънредни ситуации в Тексас Ним Кид каза, че стихията  е отнела живота на трима души в окръг Бърнет, един в окръг Том Грийн, пет в окръг Травис и един в окръг Уилямсън.

 

"Днес и утре броят на жертвите ще се увеличи", каза снощи Фриман Мартин, директор на Тексаския департамент за обществена безопасност.

 

Официални представители заявиха в събота, че повече 850 души са били спасени, включително някои, които се държали за дървета, след като внезапна буря изсипа до 38 сантиметра дъжд в региона, който се намира на около 140 километра северозападно от Сан Антонио.

 

Федералната агенция за управление на извънредни ситуации е била задействана снощи и разпределя ресурси към екипите за спешна помощ в Тексас, след като Тръмп обяви бедствено положение, съобщи министерството на вътрешната сигурност. Хеликоптери и самолети на Американската брегова охрана подпомагат спасителните операции.

Още от "Светът"

Премиерът Желязков: Присъединяването на България към Борда за мир се оценява подобаващо от САЩ и от международната общно

Още следващата седмица ратификационен проектозакон ще бъде внесен в Народното събрание, за да се получи одобрението и да влезе в сила това присъединяване, заяви Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Тръмп подписа учредителната харта на Съвета за мир в Давос

Страни, които засега отказват - правителствата им изразиха опасения, че инициативата може да подкопае съществуващите международни структури и ролята на ООН: Франция, Дания, Норвегия, Швеция и Словения

Прочетете повече прочетете повече

Успешното блокиране на Starlink от Иран се приписва на новата руска система "Калинка"

Никол Граевски, специалист по руско-ирански отношения в университета Sciences Po в Париж, заяви, че Русия отдавна доставя на Иран специализирано оборудване за контрол на интернет и потушаване на протести, обучавайки Техеран на методи за изолиране на цивилни от интернет

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени