Членовете на унгарското правителство са отклонили покана да разговарят с американски сенатори за членството на Швеция в НАТО

Гостуващите сенатори призовават правителството на премиера Виктор Орбан да вдигне блокадата пред интеграцията на Швеция в НАТО

Унгария
Унгария Източник: Zonanews

Делегация от американски сенатори от Републиканската и от Демократическата партия посети в неделя унгарската столица Будапеща и призова правителството без забавяне да одобри присъединяването на Швеция към НАТО, съобщи Асошиейтед прес. Унгария е единствената страна от 31 членки на НАТО, която все още не е ратифицирала протокола за членството на Швеция. Унгарското правителство е подложено на засилващ се натиск да го направи, след като бави процеса вече над 18 месеца.

 

Гостуващите сенатори обявиха, че ще внесат в Конгреса съвместна резолюция, в която осъждат отстъплението на Унгария в сферата на демокрацията и призовават правителството на премиера Виктор Орбан да вдигне блокадата пред интеграцията на Швеция в НАТО. "С присъединяването (на Швеция) Унгария и вашият министър-председател ще направят голяма услуга на свободолюбивите нации по цял свят", каза сенаторът Том Тилис, републиканец от Северна Каролина, по време на пресконференция в посолството на САЩ в Будапеща.

 

Автори на резолюцията са Тилис и сенаторката демократка от Ню Хемпшър Джийн Шахийн. С тях в Будапеща беше и сенаторът демократ от Кънектикът Крис Мърфи. Шахийн заяви, че е било "разочароващо", че нито един член на унгарското правителство не е приел поканата за среща с делегацията, но че тя "се надява и е оптимист", че шведското членство в Алианса ще бъде внесено за ратификация, когато унгарският парламент бъде свикан на 26 февруари.

 

По-рано този месец сенаторът Бен Кардин от Демократическата партия, който е председател на сенатската комисия по външни работи, постави въпроса за налагането на санкции срещу Унгария заради поведението ѝ по въпроса и определи Орбан като "най-ненадеждния член на НАТО".

 

В проекторезолюцията, цитирана от Асошиейтед прес, се казва, че Унгария не е изпълнила ангажимента си да не бъде последната страна членка на НАТО, която ще одобри присъединяването на Швеция, и че "поставя в опасност трансатлантическата сигурност в решаващ момент за мира и стабилността в Европа".

 

Унгарският премиер Виктор Орбан е казвал, че е привърженик на присъединяването на Швеция към НАТО, но и че депутатите от партията му не са убедени в това заради "явните лъжи" от страна на шведски политици за състоянието на унгарската демокрация. В реч в събота обаче Орбан даде да се разбере, че унгарският парламент може скоро да отстъпи. "Добра новина е, че нашият спор с Швеция наближава своя край. Ние се движим към ратифициране на присъединяването на Швеция към НАТО в началото на пролетната сесия на парламента", каза Орбан.

 

Проекторезолюцията на американските сенатори критикува Орбан за все по-топли връзки с Русия и Китай. В документа се отбелязва, че макар и Унгария да е отворила вратите си за украински бежанци, тя също така е "спънала и размила санкциите на Европейския съюз по отношение на Руската федерация".

 

В петък унгарският външен министър Петер Сиярто каза, че приветства посещението на сенаторите, но "не си струва да се оказва натиск върху нас, защото ние сме суверенна страна". "Радваме се, че те идват тук, защото могат сами да видят, че всичко, което четат за Унгария в либералните американски медии, е явна лъжа", заяви Сиярто.

Още от "Светът"

Британски генерал: Ако на британската армия й се наложи да се бие с руснаците тази вечер, тя ще се бие тази вечер

Изявлението на ген. Магоуън дойде, след като депутатите попитаха Магован в четвъртък колко британски бригади могат да стигнат до източния фланг на НАТО в случай на голяма ескалация от страна на Русия

Прочетете повече прочетете повече

Орбан няма да зачете заповедта за арест на Нетаняху, кани го в Унгария

Съдът издаде заповеди за арест в четвъртък на Нетаняху и на бившия му министър на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на "Хамас" Ибрахим ал-Масри за предполагаеми военни престъпления

Прочетете повече прочетете повече

Владимир Путин каза, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег "Орешник" срещу Украйна

Путин заяви, че Русия е провела тестовете в отговор на това, че въоръжените сили на Украйна са атакували цели в Брянска и Курска област на 19 и 21 ноември, използвайки американски ракети ATACMS и френско-британски Storm Shadow (SCALP)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени