
Вот на недоверие към председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за корупция при обществените поръчки на ваксини срещу COVID-19 ще бъде обсъден днес на сесия на Европейския парламент в Страсбург.
Самата Фон дер Лайен и цялата Европейска комисия ще присъстват лично по време на обсъжданията.
Инициатор на предложението за разглеждане на въпроса за вот на недоверие е румънският евродепутат Георге Пиперя. Искането му трябваше да бъде подкрепено от поне една десета от 720-те членове на ЕП, или иначе казано от 72 души.
В крайна сметка предложението беше подкрепено от 74 души, 31 от които принадлежат към крайнодясната група Европейски консерватори и реформисти (ЕКР). Пипера обвинява Фон дер Лайен и Европейската комисия, наред с други неща, в липса на прозрачност и лошо управление по време на пандемията.
Вероятността за вот на недоверие на ръководителя на ЕК е изключително ниска, тъй като водещата фракция в Европейския парламент - Европейската народна партия, на която членува ръководителят на Европейската комисия - вече обяви, че ще подкрепи фон дер Лайен, а също така на практика е гарантирана подкрепата на либералите и социалистите. Тоест, общо над две трети от евродепутатите ще гласуват. Официалното гласуване за вот на недоверие ще се проведе в четвъртък.
Според европейското издание Politico, макар вотът на недоверие към Урсула фон дер Лайен да е "символичен", той "подчертава нарастващия гняв в Брюксел към нея след поредица от противоречиви действия и скандали". Изданието подчертава, че ако вотът на недоверие въпреки това бъде приет, "това ще доведе до оставка на цялата Европейска комисия и ще даде старт на сложния процес по назначаване на нови 27 европейски комисари".
В историята на Европейския съюз вече е имало прецедент, при който цялата Европейска комисия е подала оставка поради обвинения в корупция. На 15 март 1999 г. цялата комисия на люксембургеца Жак Сантер подаде оставка.